İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vakıf Katılım’dan ekonomiye 41,3 milyar TL finansman

Vakıf Katılım Bankası 2020 yılı üçüncü çeyreğe ilişkin mali verilerini açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre 2020 yılı üçüncü çeyreğinde bankanın aktif büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 75,6 artışla 53.3 milyar TL’ye, toplanan fonlar ise yüzde 66,5 artışla 38.2 milyar TL’ye ulaştı. Banka gerek fonlama kaynakları gerekse de özkaynaklarını kullanmak suretiyle reel sektöre nakdi ve gayri nakdi toplamda 41.3 milyar TL fon kullandırdı. Banka üçüncü çeyrek itibariyle 567 milyon TL kar elde etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan bankanın genel müdürü İkram Göktaş ise şunları söyledi:

“Çin’in Wuhan kentinde 2019 senesinin sonunda başlayan ve 2020 itibarıyla tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının sarsıcı etkileriyle yüzleştiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Ülke olarak büyük bir mücadeleyle bertaraf etmeye çalıştığımız yeni tip koronavirüs, tüm sektörlerin iş yapış şekillerini değiştirirken, hepimize de önemli sorumluluklar yükledi.

Vakıf Katılım olarak bu süreçte, “önce sağlık” ilkesini merkezimize aldık ve daha önce tecrübe edilmeyen bir çalışma modelini hızlıca hayata geçirerek, çalışanlarımızın önemli bir kısmının işlerini dönüşümlü bir şekilde ve evlerinden sorunsuz bir şekilde ilerletmesini sağladık. Vatandaşımıza sunduğumuz hizmetin kesintiye uğramaması için canla başla çalışmalarımızı sürdürdük ve son derece başarılı geçen bir çeyreği daha geride bıraktık.

2020 yılı üçüncü çeyreğinde aktif büyüklüğümüz bir önceki yıla göre yüzde 75,6 artışla 53.3 milyar TL’ye, toplanan fonlar ise yüzde 66,5 artışla 38.2 milyar TL’ye ulaştı. Gerek güçlü fonlama kaynaklarımız, gerekse öz kaynaklarımız ile reel sektöre desteğimizi artırarak nakdi ve gayri nakdi toplamda 41.3 milyar TL fon kullandırdık.

4,5 milyar TL “can suyu” kredisi verdik
Elimizi taşın altına koyarak Hazine ve Maliye Bakanlığımızın pandemi sürecinin ülke ekonomisine etkilerini bertaraf etmek amacıyla açıkladığı ve birçok sektöre can suyu olan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde aktif rol aldık. Bu kapsamda büyük emek harcayarak son dönemde ekonomimize 4.5 milyar lira kaynak sağladık. Bu kaynağın 3.3 milyar TL’sini sadece KOBİ olarak tanımladığımız küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimize aktardık. Bunu yaparken de temel hedefimiz ekonomideki çarkların dönmesi, ticaretin devam etmesi, imalat sanayinin ve ihracatın büyümesi oldu.

Gerçek ve tüzel kişi işletmeler için Hazine Destekli KGF kefaleti ile ‘İşe Devam Finansman Desteği’ ve ‘Çek Ödeme Destek Finansmanı’ ürünlerimizi devreye aldık. Bireysel müşterilerimize ise yine KGF garantörlüğünde ‘Bireysel İhtiyaç Desteği Finansmanı’ ürünümüzle yaklaşık 3.5 milyar TL finansman desteği sağladık.

Normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşlarımızın finansman ihtiyaçlarının uygun şartlarda sağlanabilmesi amacıyla konut finansmanı, taşıt finansmanı, tatil destek finansmanı ve sosyal hayata destek finansmanı olarak dört yeni finansman paketini hayata geçirdik.

Son 3 yılda 22 milyar TL kira sertifikası ihracı
Son 3 yılda 22 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı rakamına ulaşırken, en son 2 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 1.03 milyar TL’lik işlemle katılım finans kurumları arasında bir günde en yüksek tutarlı kira sertifikası (sukuk) ihracına imza atan kurum olduk.

Pandemiye rağmen gelinen nokta: 114 şube, 1528 çalışan
Pandemiden kaynaklanan engellere rağmen şubeleşme çalışmalarımızı da ara vermeden sürdürdük. Müşterilerimize daha yakın olma stratejimiz kapsamında 02.10.2020’de gerçekleştirdiğimiz şube açılışlarıyla toplamda 114 şube sayısına ulaştık ve çalışan sayımızı 1528’e çıkardık.

Şimdiye kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı büyük bir heyecan ve dinamizmle yürütmeye odaklanacağız. Ekonomimize en yüksek katkıyı sunacak olan ve “4İ” olarak adlandırdığımız “imalat, istihdam, ihracat ve inovasyon” alanlarına yönelik faaliyet gösteren tüzel müşterilerimize özel ürün ve paketler sunacağız. Ayrıca mahalli idareler ile iş birliklerimiz kapsamında yerel belediyelerin kalkınmasına yönelik projeler üretmeye devam edeceğiz. Sağlık sektöründe yapılan yatırımların ve ilaç, aşı gibi Ar-Ge çalışmalarının finanse edilmesi ile sağlık alanında ülkemizin kaynaklarını artırmayı destekleyeceğiz. Tarım bankacılığı kapsamında tarım borsalarında “Elektronik Ürün Senetleri” alım satımına aracılık ederek ve bu senetlerin üzerinden çiftçilerimize finansman sağlayarak bu alanda da büyüyeceğiz. Hem yurt içinden hem de yurt dışından daha fazla yatırımcıya ulaşmak, fonlama kaynaklarımızı çeşitlendirmek ve topladığımız fonları daha fazla kişiye ulaştırmak için çalışmalarımızı büyük bir gayretle sürdüreceğiz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir