İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vakıf Katılım’dan ilk çeyrekte 142,8 milyon TL kâr

Vakıf Katılım Bankası, 2020 yılına ilişkin ilk çeyrek mali veri sonuçlarını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre 2020 yılı ilk çeyreğinde 142,8 milyon TL kâr elde ederken aktif büyüklüğünü 34,4 milyon TL’ye yükseltti. Konuyla ilgili açıklama yapan bankanın genel müdürü İkram Göktaş ise 2019 yılında en fazla yurt içi TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren katılım finans kurumu olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

“2018 yılına, global anlamda yaşanan ekonomik daralma damgasını vurdu. Özellikle döviz kurlarının sağlıksız dalgalanması Türkiye’de etkisini net bir şekilde gösterdi. Bu olumsuz tabloya karşın Türk ekonomisi, bir yandan alınan tedbirler bir yandan da ekonomik işlerliğini teminen uygulamaya alınan paketlerle bu olumsuz süreci en hızlı atlatan ülkeler arasında yer aldı. 2019 ise daha çok enflasyon, faiz ve cari açıkla mücadele yılı olarak geçti.

2019, gelecek adına iyi temellerin atıldığı bir yıl oldu. Global ekonomik krize karşı Türkiye’de uygulanan reçetenin ilk sırasında, kamu bankaları tarafından reel sektöre sağlanan finansman destekleri yer aldı. Vakıf Katılım olarak bu dönemde elimizi taşın altına koyarak, katılım finans sisteminin ve vakıf kültürünün temelini oluşturan dayanışma ruhuyla hareket ettik. Özellikle ticari finansman desteğine ihtiyaç duyan firmalar için “can suyu” olmaya çalıştık ve imkânlarımızı bu yönde seferber ettik. Uygulanan bu sistemli desteğin sonuçlarını da 2019 yılının son çeyreğinde gördük. Türkiye İstatistik verilerine göre Türkiye 2019 yılında 0.9 büyürken son çeyrekte bu rakam yüzde 6 oldu.

Vakıf Katılım, ülke ekonomisine katkı sunmanın kaçınılmaz bir yolu olarak, kuruluşundan itibaren tekil olarak değil, sektörle birlikte büyüme felsefesini benimseyen bir finans kurumu olmuştur. Sayısal verilerimizi değerlendirdiğimizde bu anlamda önemli bir mesafe aldığımızı da görüyoruz. 2020 ilk çeyrek aktif büyüklüğümüz bir önceki yıla göre % 13,3 artışla 34,4 milyon TL’ye, topladığımız fonlar % 8,8 artışla 25 milyon TL’ye ulaştı. Gerek güçlü fonlama kaynaklarımız, gerekse öz kaynağımızla reel sektöre desteğimizi artırarak nakdi + gayri nakdi toplam 29,6 milyon TL fon kullandırdık. Bu büyüklüğe ulaşırken hem teknolojik imkânlarımızdan istifade ettik hem de mesai arkadaşlarımızın büyük desteğini gördük. Gelmiş olduğumuz bu noktada sürekliliği sağlamak adına 42 ilde 106 şubemiz ve yaklaşık 1400 çalışanımızla büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bunun yanı sıra 2020 yılında çok önemli gelişmeler yaşadık. 2016 yılında yola çıktığımızda amacımızı ‘sektörün referans kurumu olmak’ şeklinde belirlemiştik. Aradan geçen 4 yıl içinde bu amaç doğrultusunda çok başarılı çalışmalara imza atarak önemli mesafeler kat ettik. Bunun meyvesi olarak da Vakıf Katılım Yönetim Kurulu 11 Şubat 2020 tarihli kararıyla, 1 milyon 20 bin TL olan ödenmiş sermaye tutarımızı 2 milyon 200 bin TL artırarak toplamda 3 milyon 220 bin TL’ye yükseltti. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu sermaye artırımı ‘sektörün referans kurumu olma’ vizyonumuz doğrultusunda hayata geçireceğimiz çalışmalar için önemli bir kaynak olacak.

Sermaye artırımı sayesinde özellikle devletimizin önemsediği enerji, savunma ve sağlık gibi sektörlerdeki dışa bağımlılığı en aza indirecek stratejik projeleri finanse etmeye devam edeceğiz. Bunun yanı sıra, Bireysel ve KOBİ müşteri sayımızı daha da artırarak tabana yayılmayı tesis etmiş olacağız. Mevcut ürün ve hizmet yelpazemizi çeşitlendirmekle beraber daha fazla kişiyi katılım finans sistemiyle tanıştırmış olacağız. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Milli Altın Kurumu olma projeksiyonumuza da ivme kazandıracağız.

Vakıf Katılım olarak temel amacımız, sadece katılım finans sektöründeki mevcut pastadan pay alarak büyümek değil, bu sektörü ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisini daha da büyütmektir. Hem yurt içinden hem de yurt dışından daha fazla yatırımcıya ulaşarak onları katılım finans sistemimize dâhil etmek, fonlama kaynaklarımızı çeşitlendirmek ve topladığımız fonları daha fazla kişiye ulaştırmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Bu noktada en önemli enstrümanlarımızdan biri de kira sertifikası ihracımız. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) verilerine göre; katılım finans kurumları arasında 2019 yılında en fazla yurt içi TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren katılım finans kurumu olduk. Bu başarımız 2020 yılı için SPK’dan 12 milyon TL’lik kira sertifikası ihraç tavanı onayı almamızı sağladı. 31 Mart 2020 itibarıyla, tedavülde 2.3 milyon TL’lik kira sertifikamız bulunmaktadır.

2020 yılına iyi bir başlangıç yapmışken, 10 Mart tarihinden itibaren de yeni bir mücadele içine girdik. Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken Türkiye’de de vakalar görülmeye başlandı. Hükümetimiz bu konuda hızlı bir şekilde aksiyon alırken, kamu finans dünyası olarak bizler de üzerimize düşen görevi yerine getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz.

Vakıf Katılım olarak, bu süreci en az zararla atlatacağımıza inanıyoruz. Bu inancımızın temelini ise Türk toplumunun sahip olduğu dayanışma ruhu oluşturuyor.

Yürüttüğümüz tüm çalışmalarda desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Yönetim Kurulumuza, bugünlere gelmemizde emeği olan, canla başla çalışan ekip arkadaşlarımıza ve Vakıf Katılım’ı tercih eden müşterilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir