İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üçüncü çeyrekte 254 milyon TL kâr

Vakıf Katılım Bankası, 2019 yılının üçüncü çeyrek mali verilerini Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na bildirdi. Bankadan yapılan açıklamaya göre üçüncü çeyrekte banka, 254 milyon TL kâr açıkladı. 2019 yılı üçüncü çeyreğinde aktif büyüklüğünü bir önceki yıla göre yüzde 29,8 artışla 27.2 milyar TL’ye, topladığı fonları yüzde 36,8 artışla 20.8 milyar TL’ye ulaştıran banka, reel sektöre  nakdi + gayri nakdi olmak üzere toplam 22.7 milyar TL fon kullandırdı. Vakıf Katılım, 30 Eylül 2019 itibariyle 97 şube 1231 personel ile faaliyetlerine devam ederken bankanın yıl sonu hedefi ise 106 şube 1305 personel olarak belirlendi.

2019 yılı üçüncü çeyrek mali verilerine ilişkin banka genel müdürü İkram Göktaş’ın açıklamaları ise şu şekilde:

“Hedeflerimizi hayata geçirebilmek için her geçen gün daha fazla çaba gösterdiğimiz ve ürün bazında sektörde ‘ilk’ vasfıyla çıkan yeniliklerle dolu bir dönem geçirdik. Kurulduğumuz günden beri, yetkin yönetim kadromuz, müşteri ihtiyaç ve taleplerini ivedilikle yerine getiren hizmet anlayışımız ve büyük bir azimle faaliyetlerini sürdüren çalışanlarımız sayesinde 2019 yılında da son derece başarılı bir şekilde ilerliyoruz.

Bilindiği üzere katılım bankacılığı ülkemiz için konvansiyonel bankacılığa göre nispeten genç bir yapılanmadır. Önümüzdeki dönemlerde de önceliğimiz, ana hedefimiz olan kendimizi ve sistemi tanıtmak olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız destek ve önemli yönlendirmeler ile katılım bankacılığı sistemini; yakın bir zamanda bulunduğu noktadan çok daha ileriye taşıyacağımıza inanıyoruz.

Vakıf Katılım olarak mevduat bankacılığı ve katılım bankacılığı sektörünün toplam aktif büyüklük sıralamasında 38 banka içinde 20. sırada yer alıyoruz. Henüz yeni başladığımız bu yolculukta başarılı çalışmalarımız ile 2021 yılına gelindiğinde sektör liderliğini almayı; 2023 yılında ise Türkiye’nin ilk 5 büyük banka arasında olmayı hedefliyoruz.

2019 yılı üçüncü çeyreğinde aktif büyüklüğümüz bir önceki yıla göre yüzde 29,8 artışla 27.2 milyar TL’ye, topladığımız fonlar yüzde 36,8 artışla 20.8 milyar TL’ye ulaştı. Gerek güçlü fonlama kaynaklarımız, gerekse öz kaynağımızla reel sektöre desteğimizi artırarak nakdi + gayri nakdi toplam 22.7 milyar TL fon kullandırdık. 2019 yılı için 8 milyar TL’lik kira sertifikası ihraç tavan onayı aldık ve ilk çeyrekte 2.81 milyar TL’lik ihraç gerçekleştirdik.

Çağımızın olmazsa olmazı dijital dönüşüm sürecine ağırlık verdiğimiz bu dönemde sektörde önemli imzalar taşıyan ve hala önemini koruyan şubeleşme çalışmalarımızı da sürdürmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’nin her noktasında müşterilerimize kesintisiz hizmet vermeyi sürdürmek adına şube açılışlarımız hız kesmeden devam edecek. 2019 sonunda yaklaşık olarak 106 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Sektörümüz 15 bini aşkın kişiyi istihdam ediyor, biz de Vakıf Katılım olarak yaklaşık 1.250 çalışanımızla insan gücünün önemine inanıyoruz.

Geride bıraktığımız dönemde Türkiye’mizin ekonomisini daha da ileri bir boyuta taşımak için yurt içi piyasaya sağladığımız kira sertifikası ihracıyla önemli bir noktaya geldik. İştirakimiz olan Vakıf Varlık Kiralama A.Ş ile 525 milyon TL tutarında kira sertifikası ihracı bu senenin önemli başarıları arasında yerini aldı.

Bu yılın geri kalanı ve önümüzdeki yıllar için hedeflerimiz büyük. Güçlü bilanço yapımızı, ihraç potansiyelimizi daha da yükselterek kuruluşumuzdan bu yana olduğu gibi emin adımlarla yere basarak ilerlemeyi sürdüreceğiz. Dijital yönelimler için her zaman öncü olmaya devam edecek ve teknolojiyi “nitelikli insan gücünün” verimini artırmak amacıyla kullanacağız. Ar-Ge Merkezi unvanına sahip olmamızın etkisi ile hem unvanımızı devam ettirmek hem de önümüzdeki süreçte dijital inovasyon çalışmalarımıza hız kazandırmak için akademik ve fintech ekosistem ile yeni stratejik iş birlikleri geliştirmeyi planlıyoruz.

Kurulduğumuz günden bu yana çıkardığımız tüm yeniliklerde ve hedeflediğimiz tüm işlerde bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Yönetim Kurulumuza, Vakıf Katılım’ın başarısı ve bu günlere gelmesi için büyük bir gayret ve heyecanla emek harcayan ekip arkadaşlarıma ve Vakıf Katılım’ı tercih eden müşterilerimize teşekkür ediyorum.”

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.