İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Varlık Fonu’ndan sıfır faizli finansman

Türkiye Varlık Fonu bünyesinde bulunan varlıklar ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapılacak. Atıl arsalar ve uzun vadeli alacaklar nakde çevrilecek. Yatırımcıya sıfır faizli finansman sağlanacak.

Sabah’ın haberine göre ekonomik büyümeye her sene yüzde 1,5 katkı sunacağı öngörülen Türkiye Varlık Fonu, dünyanın önde gelen varlık yönetimi şirketlerinin ilgi odağı. Fon, şu aşamada dinamik portföy yönetimi yapabilme adına varlıkları ile ilgili yeni bir çalışma başlatacak. Atıl arsa, araziler ve uzun vadeli alacaklar da nakde çevrilecek. Yurt dışından sağlanacak finansmanın büyüklüğü fona devredilen varlıkların değerine göre belirlenecek. Türkiye’nin nitelikli yatırımlarına yüzde sıfıra kadar inen maliyetlerde finansman imkânı sunulacak.

KREDİ KULLANMADIK

Türkiye Varlık Fonu, TBMM’de de ele alınan konuların başında geliyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, fonda mucizevî bir değnek olmadığını belirterek, zamanla aşama alınabileceğini vurguladı. Fonun kredi kullandığı, bazı bakanlık ve genel müdürlük topraklarının ipotek edildiğine yönelik sorulara cevap veren Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ ise fonun kurulduğu günden bu yana herhangi bir kredi kullanmadığının altını çizdi.

Karadağ, Türkiye Varlık Fonu’nun varlıkların satılması, teminat verilmesi, ipotek edilmesi, rehin ve kefalet gösterilmesi yönünde alınmış herhangi bir kararının bulunmadığını ifade etti. Karadağ, fon üzerinden atıl duran varlıkların teminat olarak kullanılmasının önemli bir ekonomik fayda ve maliyetlerde tasarruf sağlayacağını da kaydetti.

HEDEF 200 MİLYAR DOLAR

Karadağ, önümüzdeki 6 ayda yoğun bir çalışma yürüteceklerini aktarırken, fonun büyüklüğünün 200 milyar dolara ulaşacağını bildirdi. Türkiye Varlık Fonu’nun daha düşük maliyetle kaynak yaratacağına işaret eden Karadağ, devredilen varlıkların değerleme çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Karadağ, varlık fonlarının, ülkelere orta ve uzun vadeli yatırımlarının finansmanına yönelik daha düşük maliyetle kaynak yaratmanın bir yolu olduğunu sözlerine ekledi.

TAŞINMAZLARI MALİYE YÖNETİYOR

Turizm şirketlerine tahsis edilen çok sayıda Hazine taşınmazı da Fon’a devredildi. Bunlar arasında Antalya, Bodrum, Muğla, İzmir gibi turizm bölgelerindeki çok değerli taşınmazlar bulunuyor. Fona devredilen arazilerin toplam büyüklüğü 2,3 milyon metrekareyi bulurken, tescil ve devir işlemleri bitinceye kadar taşınmazları Maliye yönetecek. Bu arsa, arazilerin de değerlenmesine yönelik re proje çalışması yapılıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir