İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yedi yüz yıllık başarı hikayesi: Tekafül

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Küresel Katılım Finans Zirvesi’nin (Global Participation Finance Summit-GPAS İstanbul) en önemli konularından biri de katılım sigortacılığı olacak. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, zirvede “Hem kazan hem kazandır! 700 yıllık bir başarı hikayesi” başlıklı oturumda katılım sigortacılığını anlatacak.

İstanbul’da Katılım Emeklilik katkılarıyla gerçekleşecek Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde parayı faizle değil üretim ve yatırımla büyütmeye dayanan “insani finans” kavramı ele alınacak. Zirve’nin en önemli konularından biri de kökeni İslam’ın ilk yıllarına dayanan, tekafül olarak da bilinen katılım sigortacılığı olacak. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 17 Kasım tarihinde saat 15.15’de gerçekleştirilecek “Hem kazan hem kazandır! 700 yıllık bir başarı hikayesi” başlıklı oturumda katılım sigortacılığını anlatacak. Sincek zirveyle ilgili değerlendirmesinde, “50 ülkeden 10 binden fazla ziyaretçi, 10 bin kurumsal katılımcı, 100 girişim sermayesi ve varlık fonunun yanı sıra 70’i yabancı 200’den fazla konuşmacının İstanbul’da buluşması, dünyanın Türkiye’ye verdiği önemi gösteriyor” dedi.

20 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE TİCARİ HACİM VAR

Sincek, “Katılım sigortacılığı, İslam’ın ilk yıllarında tamamen sosyal dayanışma amacıyla üretilmiş, yüz yıllardır da dinimizin sosyal paylaşmayı, yardımlaşmayı ve yaraları sarmayı kapsayan felsefesinin bir yansıması olarak devam ettirilmiştir. Bu konunun İstanbul’da düzenlenen bir uluslararası zirvede anlatılması Türkiye’deki bilinci ve farkındalığı artıracaktır. Ayrıca tüm dünyada 20 milyar doların üzerinde hacme sahip olan katılım sigortacılığının Türkiye’de gelişimine katkı sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Faizsiz finans konusunda dev bir organizasyonun İstanbul’da yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Sincek, “Zirvede ilk kez masaya yatırılacak insani finans kavramının sosyal yönünü katılım sigortacılığı oluşturuyor. Türkiye’de katılım sigortacılığı için temellerin atıldığı ve artık hız yapılacağı bir döneme giriyoruz. Böyle bir zamanda isabetli bir buluşma gerçekleştiriliyor” şeklinde konuştu.

KATILIM EMEKLİLİK TEKAFÜLDE TÜRKİYE LİDERİ

Tüm paydaşları zirveye davet eden Sincek, şunları ekledi; “Katılım Sigortacılığının Türkiye’deki öncüsü ve lideri, üç yıl önce Albaraka Türk ve Kuveyt Türk ortaklığıyla kurulan Katılım Emeklilik olmuştur. Katılım Sigortacılığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’inde yayınlanmasıyla birlikte bu konuda faaliyet göstermek isteyen şirketler için standartları belirlenmiş, yeni bir kulvar açılmış oldu. Mevzuatı, faiz hassasiyeti olan ve sigortacılığa uzak duran tüketicilere özellikle güven vermesi ve faizsiz sigortacılığa belirli bir hizmet ve uygulama standardı getirilmesi açısından önemli görüyoruz. Böylece faizsiz sigortacılığın sınırları çizildi.”

Küresel Katılım Finans Zirvesi Cumhurbaşkanlığı himayesinde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organizasyonuyla, Katılım Emeklilik’in de desteğiyle gerçekleştirilecek.

Zirveye kayıt için http://www.gpasistanbul.com/tr/register/business adresine tıklanabilir.

Kaynak: http://www.sigortacigazetesi.com.tr/kuresel-katilim-finans-zirvesinde-sigortacilik-da-anlatilacak/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir