İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni faizsiz finans kurumu Nisan yada Mayıs’ta başlıyor

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, faizsiz finansa ilgiyi artırmak için peş peşe adımlar atıldığını belirterek, “Üyelerimiz de faizsiz ürünlere ve hizmetlere odaklanıyor, yeni kurumlar açmak için girişimlerde bulunuyor. Mesela Turkcell. Lisansını aldı, Nisan Mayıs gibi faaliyetlerine başlayacak.” dedi.

2018 bahar ve yaz aylarında faizsiz finans hizmeti sunacak kurumların açılacağı kaydeden Cantekin, “Bu konuda ilk hamle Turkcell Finansman’dan geldi. İlgili merciden lisansını alan kurumumuz nisan ya da mayıs ayında faiz hassasiyetleri olanlar için şirket açmayı planlıyor” dedi.

YABANCILAR DA GELECEK

Faizsiz finans kurumlarından faktöring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin müşterilerinin yüzde 10 ila 15’inin yararlanacağını dile getiren Cantekin, şöyle devam etti: “Sektöre yerli şirketlerin ardından yabancılar da girecek. Şu aşamada ülkemizde faizsiz finans yüzde 5 oranında. Neden bu oran yüzde 25 olmasın, neden ülkemiz Malezya ve Endonezya’nın seviyelerine gelmesin? Bu oran yeni seçenekler sunulduğu, önemli ürün ve hizmetler aranıp tarandığı takdirde kolayca yakalanır.” Mehmet Cantekin, finans hizmetlerinde yeni ürün ve hizmetlerin İstanbul Finans Merkezi projesi için de önemli olduğunu sözlerine ekledi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM TEŞVİK EDİLMELİ

FKB Yönetim Kurulu Başkanı Cantekin, finansal kurumların dijital yatırımlarına da değindi. Yatırımların finansman modellerini daha yalın ve güvenli hale getirdiğini kaydeden Cantekin, “Dijital dönüşümü teşvik edecek teknik ve hukuki adımların atılması sektörümüze katkı yapacağı gibi şirketlerin finansmana erişimini kolaylaştıracak” talebinde bulundu.

Kaynak: http://www.yeniakit.com.tr/haber/yeni-faizsiz-finans-kurumlari-yolda-426613.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir