İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı: Lütfi Elvan

Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı. Bakan Elvan, 64. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükümet’te Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. 27. Dönem AK Parti Mersin Milletvekili olan Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, görevden affını isteyen ve talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan atandı.

Atama, Anayasanın 104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereğince yapıldı.

Elvan’ın bakanlığa atanması ile birlikte, Mersin Milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor.

Lütfi Elvan kimdir?
Lütfi Elvan, 12 Mart 1962’de Karaman Ermenek’te doğdu. Baba adı A. Nuri, anne adı Samiye’dir.

Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı.

Etibank’ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT’de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23. dönemde Karaman milletvekili seçildi. 23. dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

2014 yerel seçimlerinde Binali Yıldırım’ın İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı olması nedeniyle boşalan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığına atanan Elvan, 2015 Haziran seçimleri öncesinde anayasa gereği bu görevinden ayrıldı. Kasım 2015 seçimleri sonrasında Ahmet Davutoğlu tarafından Reform ve Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak göreve getirilen Elvan, Binali Yıldırım’ın başbakanlığı devralmasıyla Yıldırım’ın kabinesinde Kalkınma Bakanlığı görevine getirildi.

Son olarak Mersin’den milletvekili seçilen Elvan, hali hazırda TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı görevini yürütüyordu. Elvan, bakanlık nedeniyle Mersin milletvekilliğinden istifa edecek.

Zeliha Evlan ile evli olan Lütfi Elvan, iki çocuk babasıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir