İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni sistemde katılım bankaları kime ödeme yapacak?

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, ikinci el araç alım satımlarında vatandaşın mağdur olmaması için Güvenli Ödeme Sistemi uygulamasını hayata geçireceklerini açıkladı. Cin’in yaptığı açıklamaya göre yılda ortalama 8-9 milyon araç satış işlemi noterler aracılığı ile yapılıyor. Ancak bu satışlar esnasında dolandırıcılık olaylarının artması nedeniyle Türkiye Noterler Birliği yeni bir uygulama devreye alacak ve bugüne kadar elden nakit ya da banka havalesi yoluyla gerçekleştirilen ödemeler, bundan böyle noterlerin geçici hesaplarına yapılacak. İşlem bitene kadar kimse bu hesaba müdahalede bulunamayacak. Satış işlemi tamamlandıktan sonra emanet hesaptaki para, satıcının hesabına aktarılacak. Hazırlanan bu sistem içerisinde Merkez Bankası denetimli ödeme kuruluşları ya da bankaların sistem içinde yer alacağı ifade edildi.

KATILIM BANKALARI KİME ÖDEME YAPACAK?
Ticaretin finansmanına aracılık eden katılım bankaları, bugüne kadar finansman kullanacak müşterisine kendi bankaları adına araç almaya dair vekalet verdikten sonra gerçekleşen satış işlemi evrakları kendisine ulaştıktan sonra satıcıya ödeme gerçekleştiriyordu. Katılım bankaları satış gerçekleştikten sonra ödeme yaptıkları için satıcıya kendi müşterileri adına düzenlediği ödeme taahhütnamesi ile satış işlemleri yapılıyor akabinde de katılım bankası söz konusu satışa ilişkin bedeli satıcı hesabına gönderiyordu.

Yeni sistemde ise noterlerin geçici hesaplarına yapılacak ödemeler için katılım bankalarının danışma kurullarının uygunluk vermesi bekleniyor. Ayrıca Noterler Birliğinin bankalar ve Merkez Bankası denetimli ödeme kuruluşları ile çalışacağını duyurmasından sonra katılım bankalarının da sisteme entegre olması bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir