İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ziraat Katılım reel sektöre katılmaya devam ediyor

Katılım bankalarının reel sektörde kar zarar ortaklığı yapması gerektiğine yönelik eleştiriler devam ederken geçen süre zarfında Vakıf Katılım Bankası, Tarım Kredi Kooperatifi ile %50-50 ortaklık ile Adıyaman Kahta’da fıstık ve badem işletme tesisi kurmuştu. Ziraat Katılım ise savunma, otomotiv ve raylı sistemler sanayilerinin önemli üreticilerinden Fikssan Fikstür Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile “FZK Mühendislik ve Sınai Yatırımlar A.Ş.” şirketini kurarak kar zarar ortaklığı projelerini hayata geçirdi. Geçen süre akabinde Ziraat Leasing’in Ziraat Katılım’ın bünyesine katılmadan önce Metal Oto’yu bünyesine katacağına dair haberler de medyada yer almıştı. Önceki gün yapılan açıklama ile Yünsa’nın %57.88 hissesini satın alan Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş, Ziraat Katılım Bankası’nın kendisine %50 ortak olduğunu duyurdu.

Sürmegöz Tekstil’den KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin 5 Eylül 2019 tarihli genel kurulunda Ziraat Katılım Bankası A.Ş.’nin %50 pay oranı ile şirketimize ortak olması onaylanmış olup, aynı tarihte şirketimiz çıkarılmış sermayesinin 50,000 TL’den 20 milyon TL’ye nakden artırılması kararlaştırılmıştır” denildi.

Açıklamaya göre, artırılan sermayenin 5 milyon liralık kısmının 2.5 milyon TL’si Ziraat Katılım, 2.5 milyon TL’si ise şirket ortağı Mustafa Sürmegöz tarafından nakden ödenirken; kalan kısım ise söz konusu iki ortak tarafından 24 ay içerisinde ödenecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir