İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aslı Börek, Eksim Holding’in oldu

Türkiye’de katılım bankacılığını kuran isimlerin başında gelen merhum Abdullah Tivnikli’nin kurduğu ve vefatı sonrası ailesi tarafından yönetimi devam ettirilen Eksim Yatırım Holding, Aslı Börek’i satın aldı. Holdingin gıda grubu arasında bulunan Sinangil unları ile sektörde önemli bir yeri bulunan Eksim, Aslı Börek ile gıda perakendeciliğine adım atmış oldu.

Eksim adı nasıl konmuştu?

Eksim Yatırım Holding adının nasıl koyulduğunu şirketin kuruluşuna dair hatıralardan okuyoruz. Merhum Abdullah Tivnikli bey, katılım bankacılığındaki aktif kariyerini sonlandırıp ağabeyi ile ticaret yapmaya karar verir. Adnan Büyükdeniz ile birlikte çalıştığı Ufuk Uyan’a bu konuda danışınca Eksim ismini Ufuk Uyan önerir. İşte Uyan’ın ağzından o hatıra:

“1980’ler Türkiye’nin dışarıya açılma yıllarıydı. Hareketli yıllardı. 1989’a kadar Albaraka’da birlikte çalıştıktan sonra Abdullah Bey, ağabeyi Fahrettin Bey’le birlikte ticarete yönelmeye karar verdi. Kelimelerle aramın iyi olmasından dolayı isim bulma konusunda benden ricada bulundu.

Ben de ihracat öncelikli bir şirket olacağı için export ve import kelimelerinden hareketle Eksim ismini önerdim. Çok beğenmişti. Halen bu isimle ilerliyorlar. Bu anıyı Abdullah Bey de zaman zaman dile getirirdi.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir