İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“BES, geleceğe köprüdür”

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, bundan 14 yıl önce sosyal güvenlik sistemimize destek olması amacıyla kurulan BES’in geleceğe uzanan köprü olduğunu hatırlattı. Sincek, “Bugüne kadar yaklaşık 7 milyon kişi bu köprü aracılığıyla geleceğini güvence altına aldı ancak genç nüfusumuzu düşündüğümüzde yeni başarı hikâyeleri yazmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

BES’in 14. yılını doldurması dolayısıyla bir açıklama yapan Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, BES’in 6 Milyon 900 bin katılımcı ve 74 Milyar TL fon toplamasının bir başarı hikayesi olduğunu belirtti. Sincek, bu başarıya rağmen, gidilmesi gereken çok yol olduğuna dikkat çekti.  BES’in geleceğe uzanan bir köprü olduğunu vurgulayan Sincek, “Genç nüfusumuzu hala BES’e tam olarak kanalize edebilmiş değiliz. BES’in kapsam alanının 18 yaşın altına da, 56 yaşın üstüne de uzandığını anlatmalıyız. Sigortası olmayan, çalışmayan, hayata yeni atılan gençler, belki bir aile planı şeklinde sisteme dahil edilebilir. Gençler uzun vadeli gelecek planlayarak BES’in katlanarak hız kazanmasında kilit rol alabilir.” dedi. Türkiye ekonomisinin ihtiyacı olan tasarruf hamlesinin ancak BES’in geniş kapsamından yararlanılarak yapılabileceğini anlatan Sincek, “Henüz ulaşamadığımız milyonlar var. Bu yüksek potansiyeli değerlendirmeliyiz. BES’in amacını, avantajlarını, devlet katkısı gibi başka ülkelerde olmayan fırsatlarını anlatmalıyız. Bu amaçla özel projeler üzerinde çalışarak bu yüksek potansiyeli BES’e kazandırmalıyız” şeklinde konuştu.

KATILIM SİGORTACILIĞI SEKTÖRÜ BÜYÜTECEK

BES’te faizsiz yatırım alternatiflerinin olması ve katılım sigortacılığı prensipleri ile hizmet sunulabilmesinin BES’i büyüten kritik bir husus olduğuna da vurgu yapan Sincek, şunları ekledi; “Türkiye’de faiz hassasiyeti olan birey sayısı ciddi büyüklüktedir. Katılım Emeklilik olarak üç yıl gibi kısa bir sürede Otomatik Katılım da dâhil 370 bin katılımcı sayısına ve 955 milyon TL fon büyüklüğüne ulaşmamız bunun bir göstergesi. Ayrıca kısa zaman evvel yayınlanan Katılım sigortacılığı esasları ile gelen düzenlemeler de sektörde büyümeyi sağladığı gibi kaliteyi artıracak. Yeni düzenleme ile konvansiyonel ve faizsiz kulvarlarda aynı anda hizmet eden şirketler bir tercihte bulunacak. Kendi alanında öncü ve lider olan, yüzde yüz faizsizlik prensibiyle hizmet veren Katılım Emeklilik, önümüzdeki dönemde büyüme hızını daha da artıracak.”

DEVLET KATKISINDA ÜST SINIR İÇİN SON İKİ AY

Sincek, “Bilindiği gibi BES’te devlet katkısının üst limiti asgari ücrete göre belirleniyor. Bir katılımcının bir takvim yılı içinde alabileceği maksimum devlet katkısı tutarı, ilgili yılın brüt asgari ücret tutarı dikkate alınarak hesaplanıyor. Bu limit yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının % 25’ini geçemiyor. Bu da 2017 yılı için alabileceğiniz maksimum devlet katkısını 5 bin 332,5 lira yapıyor. Bu miktarı almak için de yıllık toplam 21 bin 330 liranın üzerinde BES katkı payı yatırmış olmanız gerekiyor. 2017 yılı içinde BES katkısı bu limitin altında kalanlar için fırsat yılsonuna kadar sürüyor. Zira devlet katkısı hakkı takvim yılıyla sınırlı.

Otomatik Katılım’a dahil olanlar için de % 25 Devlet Katkısı fırsatı olduğunu ve oradan gelecek devlet katkısını da ayrıca hak ettiklerini hatırlatmak gerek.

% 25 devlet katkısından azami düzeyde yararlanmak için en iyi dönem yıl sonları. BES’i olmayanların 2017 yılı bitmeden BES’e girmesini ve bu yılın devlet katkısından yararlanma fırsatını yakalamalarını; BES’i olanların da devlet katkısından maksimum yararlanmak için ek katkı payı ödemesini öneriyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.sigortacigazetesi.com.tr/bes-gelecege-koprudur/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.