İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emlak Katılım’dan ilk çeyrekte 12,6 milyar TL destek

Türkiye Emlak Katılım Bankası, 2021 yıl ilk çeyrek mali veri sonuçlarını açıkladı. Banka tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre ilk çeyrekte banka, ekonomiye 12,6 milyar TL finansman sağlarken aynı dönemde topladığı fonların büyüklüğü ise 12,8 milyar TL oldu.

31 Mart itibariyle 59 şube ile faaliyetlerine devam eden bankada 955 kişi istihdam ediliyor. İlk çeyrek mali veri sonuçlarına ilişkin bankanın genel müdürü Nevzat Bayraktar tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

”2020 yılının dünya çapında bir sağlık krizi ile tamamlanmasının ardından 2021’in ilk çeyreğinde salgında artışı devam eden vaka sayıları, yeni tedbirlerin gündeme gelmesine neden oldu. Önce normalleşme dönemine gidilmiş olsa da vaka sayılarının artmasıyla bu süreç kısa sürdü ve kısmi kapanma tedbirleri uygulanmaya başlandı. Oluşan genel negatif tabloya rağmen, ülkemiz ekonomi ve sağlık alanında atılan yerinde ve hızlı adımlar sayesinde pandeminin neden olduğu ekonomik krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldı.

2021’in ilk çeyreğine ilişkin öncü veriler de ekonomik aktivitedeki olumlu seyrin korunduğuna işaret ediyor. Perakende satışlarda yaşanan yükselen trend ve sanayi kapasite kullanım oranının pandemi öncesi seviyelere gelmesi ekonomik çarkların döndüğüne işaret ediyor.

Türk bankacılık sektörü ise kısmi normalleşme adımlarının atıldığı ilk çeyrekte hafif yukarı yönlü trend izledi. 2020 yılsonunda 6.1 Trilyon TL olan sektörün aktif büyüklüğü yeni yılın ilk çeyreğinde 6.2 Trilyon TL seviyelerine geldi. Toplanan fonlar 3.8 Trilyon TL olurken, kullandırılan fonlar da 3.6 Trilyon TL olarak gerçekleşti. Katılım bankaları ise sektöre kıyasla daha iyi bir performans sergiledi. 2020 yılsonunda 437 Milyar TL olan aktif büyüklük, ilk çeyrekte artarak 446 Milyar TL seviyesine ulaştı. Yine aynı dönemde kullandırılan fonlar 230 Milyar TL, toplanan fonlar ise 330 Milyar TL’ye ulaştı.

Emlak Katılım ailesi olarak, kurulduğumuz günden bu yana devam eden istikrarlı büyümemizi 2021’in ilk çeyreğinde de sürdürdük. Bu dönemde aktif büyüklüğümüzü 20,9 milyar TL olarak gerçekleştirdik. Özellikle reel sektörü destekleyen fonlar kullandıran bankanın bu yönde fon büyüklüğü 12,6 milyar TL’ye ulaşırken, toplanılan fonlar da 12,8 milyar TL civarında gerçekleşti. Şubat 2021’de Sermaye Piyasaları Kurumu’ndan alınan 15 milyar TL ihraç tavanı onayı kapsamında 2021 ilk çeyrekte gerçekleştirilen 23 adet ihraç işleminde 3,5 milyar TL tutarında işlem yapılırken, toplam sukuk ihracımız 8,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Mart ayı içerisinde yapmış olduğumuz emek-sermaye ortaklığına dayalı 50 Milyon TL tutarlı ve 455 gün vadeli ihracımız sektör açısından önemli bir yere sahiptir. Getirisi sukuk ihraç tarihinden itibaren çalışmaya başlayan özel bir katılım havuzuna endeksli olan bu ürünümüzde 95/5 paylaşım oranıyla 3 ayda bir dönemsel getiri sağlanmaktadır. Böylece müşterilerimiz katılım havuzlarının önceki performansından etkilenmeyerek vade tarihinden itibaren elde edilen getiriden faydalanmak suretiyle birikimlerini uzun vadeli değerlendirebileceklerdir.

2021 yılı şube ve dijital kanallarla ürün ve hizmet ağımızı genişleterek Pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz. Şube sayımızı artırarak ülke genelinde yaygınlaşmaya devam ederken dijitalleşme yatırımlarımız hız kazanacak. Bu çerçevede ilk çeyrek sonu itibarıyla şube sayımızı 58’e çalışan sayımızı 955’e ulaştırdık. Şubeler kanalıyla Pazar payımızı genişletmeye devam ederken dijital şubemiz e-şube ile şubemiz bulunmayan yerlerde bulunan veya şubeye gitmeden bankacılık hizmetlerinden yararlanmak isteyen müşterileri Emlak Katılım hizmetleri ile buluşturduk.

Artan şube sayımızla birlikte müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik ürünlerimizi çıkartmaya devam ettik. Vadeli İhracat Finansmanı ürünümüz ile ihracatçı müşterilerimize vadesi gelmeden alacaklarını temin edecekleri bir yapı oluşturduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlatmış olduğu kentsel dönüşüm projesi kapsamında, binasını yıkıp deprem yönetmeliğine uygun şekilde yeniden yapmak isteyen vatandaşlarımız için “İnşaat Tamamlanma Garantili Kentsel Dönüşüm Finansmanı” hazırladık. Yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarımızı geliştirerek GES projelerine %100 leasing finansmanı imkanını müşterilerimize sunduk.

Yine bu dönemde hem inşaat firmalarını hem de konut sahibi olacakları korumaya yönelik Türkiye Sigorta ile birlikte “Bina Tamamlama Sigortası” ürününü geliştirdik. Bu ürün ile inşaatların tamamlanmamasından doğan mağduriyetlerin önlenmesi amaçlanırken konut alıcılarının ödemeleri teminat altına alınmakta ve inşaat sektörüne güvenli ve sürdürülebilir büyüme güvencesi sağlanmaktadır.
Dijitalleşme alanında CepPOS uygulamasını devreye aldık. CepPOS; POS cihazına dönüşen akıllı cep telefonları ile kolayca tahsilat yapılmasına imkan sağladık. İşlem başına komisyon, aidat, verimsizlik bedeli gibi maliyetleri olmayan bu ürün önemli avantajlar da sağlıyor. Bu dönemde devreye aldığımız Emlak FX platformumuz ile müşterilerimize avantajlı kurlarla döviz ve kıymetli maden alım satım işlemlerini yapabilecekleri online ortamı sağladık.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.