İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hasar yapmazsanız poliçe bedeliniz bir kısımı iade!

Neova Sigorta genel müdürü Özgür Bülent Koç, Hürriyet Gazetesine açıklamalarda bulundu. Koç, yaptığı açıklamada,”Katılım sigortacılığının en önemli özelliği bakiye iade ediyor olması. Neova Sigorta olarak bakiye iadelerimiz başladı. Toplamda 50 bin kişiye 5 milyon prim iadesi yaptık. Ortalama sigortalı başına 100 lira ödedik. İadeler de daha çok kasko ve konut sigortalarında oluyor” dedi.

Katılım sigortacılığının en önemli özelliği havuzda toplanan poliçe bedellerinin dönem sonunda kar etmesi durumunda havuz katılımcılarına ödedikleri oran kapsamında poliçe bedeli iade yapması olarak biliniyor. Daha çok kasko ve konut poliçelerinde iade alındığını ifade eden Neova Sigorta genel müdürü Özgür Bülent Koç, “Sigortalı hasar alsa da iade hakkı oluyor mu?” sorusunu ise, “Primden az hasar alırsanız aradaki bakiye kadar havuzdan iade alabiliyorsunuz. Yüksek bir hasarda iade yapılmıyor” şeklinde yanıtladı.

İade konusunu pazarlama unsuru olarak kullanmak istemediklerini de vurgulayan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü iade rakamları çok büyük rakamlar değil; yüzde 1 ya da 2’ler civarında. Bin liralık kaskosu olan 60-70 lira, 2 bin liralık kaskosu olan 150-200 lira iade alıyor. Biz geçen sene ortalama sigortalı başına 100 lira ödedik. Bunu aslında katılım sigortacılığının artı özelliği olarak görmek lazım, bir nevi bonus. Kar ettiğimiz müddetçe bunu paylaşıyoruz. Özellikle bazı ticari sigortalılar için avantaj olabiliyor.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.