İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KT Bank Köln şubesi açıldı

Almanya’yı 2015 yılında ilk kez İslami bankacılık ile tanıştıran, yüzde yüz Kuveyt Türk iştiraki olan KT Bank AG, şube ağına bir yenisini daha ekledi. KT Bank, Frankfurt, Berlin ve Mannheim’dan sonra 4. şubesini Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin en büyük kenti olan Köln’de açtı.

AÇILIŞI KT BANK CEO’SU AHMET KUDSİ ARSLAN YAPTI

KT Bank Köln şubesi, Almanya’nın en büyük camisi olan Köln Merkez Camisi’nin 3 Ekim Salı günü düzenlediği Açık Kapı Günü’nde KT Bank Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kudsi Arslan’ın da katıldığı açılışla hizmete girdi. Köln şubesi, DİTİB Merkez Külliyesi’ndeki 150 metrekarelik bir alanda hizmet verecek. İnşaatı yeni biten ve Avrupa’nın en modern camisi olarak anılan Merkez Camisine Açık Kapı Günü’nde Almanlar yoğun ilgi gösterdi. DİTİB Köln Camii’sini, Açık Kapı Günü’nde, Köln Belediye Başkanı Henriette Reker de ziyaret etti. Reker’in ziyaretinde kendisine DİTİB Genel Sekreteri Bekir Alboğa, DİTİB Dış İlişkiler Müdürü Dr. Zekeriya Altuğ eşlik etti.

Bankacılık konusunda uzman 4 kişilik bir ekiple kuruluş çalışmalarını sürdüren Köln şubesinin başında deneyimli bir isim, Ayhan Cengizer bulunuyor. Operasyonel kurulum ve teknik testlerin tamamlandığı şubede, kurumsal-ticari müşteri portföyü oluşturma ve randevu ile bireysel müşterilerilerle görüşme çalışmaları başladı.

KUZEY REN-VESTFALYA EN DOĞRU SEÇİM

KT Bank, dördüncü şubesini en doğru yerde, Almanya’nın iktisadi açıdan en güçlü eyaleti olan, yıllık 600 milyar Euro gayrisafi yurtiçi hasılaya sahip Kuzey Ren Vestfalya’da açtı. Kuzey İtalya’dan Güney İngiltere’ye uzanan ve Avrupa’nın en dinamik ülkelerinin sıralandığı bir ticari ağın ortasında yer alan KRV Eyaleti yaklaşık 1.8 milyonluk Müslüman nüfusa sahip. Eyalette ayrıca 1.1 milyon Türk yaşıyor. KRV’yi Müslüman kitle açısından ön plana çıkaran bir diğer husus da birçok İslami cemaatin merkezinin de bu eyalette yer alması.

TÜRK İŞVERENLER 11 MİLYAR EURO CİRO YAPIYOR

Almanya ile Türkiye arasındaki 30 milyar Euro’luk toplam ticaret hacminin yaklaşık 7,5 milyar Euro’su KRV eyaletine gerçekleşiyor. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin geniş ve cazip pazarından faydalanmayı hedefleyen birçok Türk firması bu eyalette yatırım yapıyor. Sermayesinin yarısı ve daha fazlası Türkiye’den gelen, KRV Ticaret Sicili’ne kayıtlı, 300’ün üzerinde firma bulunuyor. Bunların yanısıra Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli girişimcilerin kurduğu birçok küçük ve orta büyüklükte işletme de bu eyalette boy gösteriyor. KRV’de ikamet eden Türkiye kökenli 23 bin kişi kendi işinin sahibi. Türk işverenler tarafından istihdam edilen çalışan sayısı ise 120 bin. Bu işverenlerin gerçekleştirdiği toplam hasılatın 11 milyar Euro civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu haliyle Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti sadece bireysel anlamda değil ticari bakımdan da büyük önem arzediyor.

KT BANK HAKKINDA

İstanbul merkezli Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’nin yüzde 100 iştiraki olan KT Bank AG; Almanya’nın ve aynı zamanda kıta Avrupası’nın bankacılık bilinci ve şeffaflık ilkelerine uygun finansal ürün ve hizmetler sunan ilk İslami bankası. Bankada hem bireysel hem de ticari müşteriler, hangi dünya görüşüne sahip olursa olsunlar, İslami değerler doğrultusunda toplumsal sorumluluk bilinci ile yapılan yatırımlardan yararlanabiliyor. 2004 yılında Almanya’da bir temsilcilik ofisi açan Kuveyt Türk, 2010 yılında fon toplama aracılık lisansı ile birlikte Almanya pazarına başarılı bir giriş yaptı. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., 2012 yılı Ekim ayında banka lisansını almak üzere Alman Federal Mali Denetim Otoritesi’ne (BaFin) başvurdu, 2015 yılı Mart ayında mevduat toplayabilmek ve kredi verebilmek için gerekli tam teşekküllü bankacılık lisansını aldı. Böylelikle Alman hukukuna göre KT Bank AG, Yatırım Kredi Kuruluşu statüsüne girdi, Alman Bankaları Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu (EdB) üyesi oldu. 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren KT Bank AG bankacılık işlemlerine başladı.

Kaynak: http://www.postaktuel.com/kt-bank-simdi-de-kolnde/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir