İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KT Portföy 1 milyar TL’yi aştı

Kuveyttürk Katılım Bankası iştiraki olarak İslami fonların yönetimini gerçekleştiren portföy şirketi KT Portföy’ün 2017 yılı itibariyle yönetmiş olduğu fon büyüklüğünün 1 milyar TL’yi aştığı bilgisi açıklandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KT Portföy Genel Müdürü Tayfun Özkan, kurulan 7 yatırım fonunun yönetilen 3 emeklilik yatırım fonu ve bireysel portföy yönetimi müşterileriyle portföy büyüklüğünü 1 milyar TL’nin üzerine çıkarmalarının çok önemli bir aşama olduğunu belirtti.

İki yılda bu noktaya gelmenin hem kurum hem de sektör için önemli bir başarı olduğunu aktaran Özkan, bu başarının ardında, çalışanların üstün gayreti ve müşterilerin kendilerine olan inancı ve teveccühünün yattığını, bu nedenle ayrıca mutlu olduklarını dile getirdi.

Özkan, KT Portföy olarak gelecek dönemde gerek portföy yönetim felsefeleri ve hizmet anlayışlarının gerekse ürün çeşitlilikleriyle portföy yönetimi sektörüne katılım finans ilkeleriyle farklı ve yenilikçi bir soluk getirmeyi amaçladıklarını bildirdi.

KT Portföy’ün kuruluş motivasyonunun, katılım finans esaslarının, Türkiye’de 30 yılı aşan katılım bankacılığı tecrübesinin sağladığı birikimden alınan güçle, özüne daha yakın sermaye piyasalarına taşınması olduğunu anımsatan Tayfun Özkan, Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) ihraç onayı aşamasında bulunan üç girişim sermayesi ve bir gayrimenkul yatırım fonu bulunduğunun altını çizdi.

Özkan, yakın dönemde yeni girişim sermayesi ve gayrimenkul yatırım fonları kurma planları bulunduğunu vurguladı.

Girişim sermayesi yatırım fonlarına özel bir önem verdiklerini belirten Özkan, şunları kaydetti:

“Girişimcilik, ortaklık ve birlikte kazanma kültürü, katılım finansın ruhunda var. Özellikle emeklilik fonlarıyla gelişen kurumsal yatırımcı tabanı ve her geçen gün büyüyen nitelikli yatırımcı sayısıyla alternatif yatırım fonlarına ihtiyaç duyan bir yatırımcı kitlesi oluştu. Biz de 2018 yılında alternatif yatırım fonlarıyla büyümeyi hedefliyoruz. Son yıllarda sermaye piyasalarında gerçekleştirilen düzenlemelerle mevzuat altyapısı uluslararası piyasalarla uyumlu bir hale getirildi. Sistem vergi teşvikleriyle de destekleniyor. Bu nedenle Türkiye’nin altyapıyı güçlendirme, teknoloji geliştirme, girişimci yetiştirme, istihdamı artırma gibi pek çok ihtiyacına da yanıt verebilecek alternatif yatırım fonlarına yönelmenin tam da zamanıdır.”

Kaynak: AA

Bir yorum

  1. Enes Gun Enes Gun Ocak 12, 2018

    Peki 1 milyar TL’lik fonu yöneten KT portföy neden hala 1 kuruş dahi kâr edemiyor?

    Yönetim zaafı mı? Beceri eksikliği mi? Yoksa 1 milyar TL denilen şey Kuveyt Türk’ün desteği mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir