İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Mega projeler heyecan veriyor”

2023 hedefleri doğrultusunda yaratılan mega projelerin heyecan yarattığını belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Utku, “Dünyanın da radarında olan ulaşım, altyapı, enerji ve savunma alanlarındaki mega projelerimizin mali büyüklüğü 130 ülkenin milli gelirini geride bıraktı” dedi.

2016 yılında hain darbe teşebbüsüne rağmen Türkiye ekonomisinin 2017’de büyümeye devam ettiğini belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Türkiye’nin 2023’e kadar kişi başına düşen 25 bin dolarlık gelirle, 2 trilyon dolarlık bir ekonomi olacağını söyledi. 500 milyar dolarlık ihracatla dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olma hedefine biraz sarkma ile orta uzun vadede ulaşmanın mümkün olduğunu söyleyen Utku, “Ülkemiz hem kalifiyeli işgücü olarak hem de dinamik genç nüfusu bakımından bu hedefleri gerçekleştirme konusunda büyük bir potansiyele sahip. Dünyadaki trendlere ve gelişmelere ayak uydurmamız halinde bu hedefleri gerçekleştireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

İTHALATA BAĞIMLILIĞI AZALTMALIYIZ
2023 hedefleri doğrultusunda yaratılan mega projelerin heyecanlandırdığını belirten Utku, şunları söyledi: “Dünyanın da radarında olan ulaşım, altyapı, enerji ve savunma alanlarındaki mega projelerimizin mali büyüklüğü 130 ülkenin milli gelirini geride bırakmıştır. Nükleer santral, Üçüncü Havalimanı, Kanal İstanbul, TANAP ve İstanbul Finans Merkezi gibi projelerle ülkemizin çehresi değişecek.”

SEKTÖR % 20 BÜYÜYECEK
Katılım bankacılığında 15 bine yakın personel ve toplam binden fazla şubeyle finansal hizmet verdiklerini belirten Melikşah Utku, “Her geçen yıl piyasadaki yerimizi sağlamlaştırıyor, sektörün üzerinde bir büyüme kaydediyoruz. Katılım bankacılığının 2017 yılını yüzde 20’lik bir büyümeyle 160 milyar TL civarında bir aktif büyüklükle bitireceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/12/29/mega-projeler-heyecan-veriyor

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir