İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MÜSİAD, İslami sigorta şirketi kuruyor

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), İslami kurallara uygun faaliyet gösteren bir sigorta (tekafül) şirketi kurmak hazırlıklara başladı.

Türkiye’nin en büyük finans ve iş örgütlerinden MÜSİAD sigorta sektörüne yeni bir şirketle girmeyi planlıyor. Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre Hazine Bakanlığı’na başvuruya hazırlanan MÜSİAD’ın sigortada ilk olarak kendi üyelerini hedef kitle olarak gördüğü, ardından da tüm Türkiye’de yayılmak için bir çalışma başlatacağı öne sürülüyor. Katılım sigortacılığında da faaliyet göstermesi beklenen şirketin gerekli izinler ve onay alınması halinde yıl sonuna kadar faaliyete başlaması bekleniyor. Şirketin sektördeki yerli sermaye payını artırması bekleniyor.

60 BİN İŞLETMEYİ TEMSİL EDİYOR

11 binden fazla üyeye sahip olan MÜSİAD, 60 bine yakın işletmeyi temsil ediyor. Bu işletmelerde yaklaşık 1.8 milyon kişi istihdam ediliyor. Yurtiçinde 89 irtibat noktası bulunan MÜSİAD, yurtdışında 95 farklı ülkede toplamda 225 nokta ile hizmet veriyor.

KARZ-I HASEN SANDIĞI VARDI

MÜSİAD’ın kendi bünyesinde yönettiği ve sandığa dahil olan üyelerden her yıl 550 – 600 TL aidat topladığı bir karz-ı hasen sandığı bulunuyor. MÜSİAD, dernek üyesi olan kişilerin birbirlerinin arasında dayanışma ve yardımlaşmayı arttırmak, zora düşen üyenin ihtiyacını bu sandıktan gidermek, üyenin ölmesi halinde geride kalan ailesine yardım edebilmeyi hedefliyor.

Karz-ı Hasen Sandığı altında yönetimi yapılan dört adet fon ise şunlardan oluşuyor:

    • Karz-ı Hasen Fonu, dernek üyelerinin karşılıksız olarak giriş aidatı ve yıllık aidat ödemelerinin %70’i bu fonda toplanır. Bu fondaki paralar sandık üyesi ihtiyaç sahiplerine ödünç olarak kullandırılmaktadır. Sandıktan ödünç alan üye, Sandık Yönetimince belirlenecek sürenin sonunda almış olduğu miktarı sandığa geri ödemektedir.
    •  Bireysel Karz-ı Hasen Fonu, sandık üyesi olan veya olmayan kişilerin verdiği borçlardan oluşmaktadır. Dernek üyelerinin düzenli olarak ödedikleri aidatlar bu fonda değerlendirilmez. Bu fondan borç alan kişi sandık yönetimi veya borç veren kişinin belirlediği sürenin sonunda almış olduğu miktarı fona geri ödeyecektir. Borç veren kişiye, belirlenen süre sonunda ödediği miktar fon tarafından geri ödenir.
    • Sosyal Yardım Fonu, dernek üyelerinin karşılıksız olarak giriş aidatı ve yıllık aidat ödemelerinin %25’i bu fonda toplanır. Sandık üyeleri ve ölümü halinde eş ve çocukları yararlanabilir. Bu fondan yararlandırılacak kişilerden geri ödeme alınmayacaktır. Yani bu fondan yapılan yardımlar karşılıksızdır.
    • Zekat Fonu, sandık üyesi olan veya olmayan herhangi bir tüzel veya gerçek kişilerin verdiği bağışlardan oluşmaktadır. Dernek üyelerinin düzenli olarak ödedikleri aidatlar bu fonda değerlendirilmez. Bu fondan sadece İslam Dini Fıkıh Kurulları çerçevesinde zekat alma şartlarına haiz kişilere yardım yapılabilir. Bu fondan yararlandırılacak kişilerden geri ödeme alınmayacaktır. Yani bu fondan yapılan yardımlar karşılıksızdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.