İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Türkiye hedeflerine ulaşacak”

“Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşacağından ve geleceğe sağlam adımlarla yürüyüşünü devam ettireceğinden hiç şüphemiz yok” diyen Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, banka olarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak projelere destek vereceklerini söyledi

2017’nin Türkiye ekonomisi, bankacılık sektörü ve özelinde Ziraat Katılım için olumlu geçtiğini ifade eden Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, “Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11.1 büyüme oranı ile OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer alırken Çin yüzde 6.8 ile ikinci ve Hindistan yüzde 6.3 ile üçüncü sırada yer aldı. 2017’nin ilk dokuz ayında gerçekleşen yüzde 7.4’lük bir büyümenin ardından, yıl sonunda yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

KREDİ GARANTİ FONU İLE REEL SEKTÖR RAHATLADI 
Yurt içinde ekonominin canlandırılması noktasında hükümetin açıkladığı teşvik programları, muafiyetler, indirimler ve Hazine garantili kredi garanti fonu desteklerinin pozitif etkisinin olduğunu hatırlatan Özdemir, “KGF kapsamında piyasaya sağlanan 250 milyar TL likidite reel sektörün önemli ölçüde rahatlamasını sağladı. Bankacılık sektöründen gelen veriler dikkate alındığında, KGF kaynaklarının yatırımın finansmanında veya yeni bir ticari faaliyette kullanıldığını görmekteyiz. Ekonomik araçların böylesine etkin ve zamanında kullanılması önümüzdeki dönemde hükümetimizin açıkladığı orta vadeli programın başarılı olmasını ve makro ekonomik verilere olumlu etki sağlayacağını düşünmekteyiz” diye konuştu.

AKTİFLER YÜZDE 51 ARTIŞLA 12 MİLYARI AŞTI 
Sektörün öncü katılım bankası vizyonu ile 29 Mayıs 2015 tarihinde faaliyetlerine başlayan Ziraat Katılım’ın hızlı büyümesini sürdürdüğüne değinen Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Bankamızın toplam aktifleri 2017 Eylül sonu itibarıyla 2016 yıl sonuna göre yüzde 51 artışla 12 milyar TL’yi aşarken, toplanan fonlar yine aynı döneme göre yüzde 53 artış ile 8.6 milyar TL oldu. Kullandırılan nakdi fonlar yüzde 70 artışla 9.5 milyar TL’ye ulaşırken, reel sektöre sağladığımız nakdi ve gayrinakdi finansman toplamı 15.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bankamızın gerçekleştirdiği kira sertifikası ihraçlarına nitelikli yatırımcılardan gelen yüksek talepler ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının olumlu notları stratejimizin doğru olduğunu teyit etmektedir. 2017 yılı için özellikle uluslararası finans ve derecelendirme kuruluşlarının ülke ekonomimizle ilgili yıllık büyüme tahminlerini yıl içinde birkaç defa yukarı yönlü revize etmek durumunda kaldıklarını da düşündüğümüzde, oldukça istikrarlı ve beklenenin üzerinde gerçekleşen ülke ekonomimiz büyümesinin yine bu istikrar çerçevesinde yılı kapatacağını söyleyebiliriz. Ziraat Katılım, 2017’yi bilanço gelişimi, aktif kalitesi, müşteri sayısı, reel sektöre sağlanan finansman ve toplanan fonlar açısından iyi bir noktada tamamlayacak.”

KÜRESEL ÖLÇEKTE ETKİNLİĞİMİZ ARTTI 
Türkiye’nin 2023 hedefleri noktasında, hükümetin ortaya koyduğu 65 maddelik yol haritasının her birinin çok kıymetli olduğunu ve üzerinde uzun süre yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıktığını ifade eden Özdemir, “Türkiye kökleri itibarıyla çok eskiye dayanan bir devlet kültürü ve kadim bir geleneğe sahip. Son 15 yılda ülkemiz, ekonomi, eğitim, insan hak ve özgürlükleri, dış politika ve yargıda birçok reformu hayata geçirerek küresel ölçekte etkinliğini her geçen gün artırıyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerine bakıldığında bu çıtanın daha üst bir noktaya taşındığı görülüyor. 100. yılında Türkiye’nin bu hedeflere ulaşacağından ve geleceğe sağlam adımlarla yürüyüşünü devam ettireceğinden hiç şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.

EKONOMİYİ CANLANDIRACAK
“Ziraat Katılım Bankası olarak vizyonumuz, sadece Türkiye’de değil, bölgesinde de katılım bankacılığına güç veren, sürekli değer üreterek her aşamada paylaştıkça daha fazlasını müşterilerine öneren, evrensel, saygın ve lider bir katılım bankası olmaktır” diyen Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Önümüzdeki dönem enerji ve bilişim sektörlerinin rekabette belirleyici olacağı ve bu anlamda gelişim sağlayan şirketlerin rekabette bir adım önde olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda Endüstri 4.0 kullanarak ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayan firmalara daha fazla kaynak sağlayacağız. Ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak tüm ekonomik aktivitelere, faizsiz bankacılık prensipleri dahilinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada destek vermeye devam edeceğiz.”

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/12/29/turkiye-hedeflerine-ulasacak

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir