İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yöneticisi: Albaraka

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul portföy yöneticisi olan Albaraka Türk’ün gayrimenkul yatırım fonlarının büyüklüğünün 1 milyar 300 milyon liraya ulaştığını bildirdi.

Albaraka Türk’ün 2017 gerçekleşmeleri ve bu yıla ilişkin öngörülerini  AA muhabiri ile paylaşan Utku, 30 yılı aşkın süredir hizmet veren bankanın, her  geçen yıl büyümeye ve daha iyi hizmet vermeye devam ettiğini söyledi.

Utku, 2017 için çizdikleri yol haritası ve stratejik hedeflerin  gerçekleşmesinin kendilerini sevindirdiğini ifade ederek, “Müşteri ağımızın  genişliyor olması ve kurduğumuz bağı çeşitli kanal ve hizmetlerle pekiştirmemiz  hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizin göstergesi.” dedi.

Banka açısından geçen yılın gayet verimli geçtiğini ve 2017’de ciddi  atılımlar yaptıklarını belirten Utku, aktiflerde bankacılık sektörüne paralel bir  büyüme sağladıklarını, topladıkları fonlarda yüzde 20 civarında artış  yaşandığını, fon maliyetinin yüksek olmasına karşın reel sektöre ciddi manada  destek olduklarını anlattı.

Toplam kredilerinin yüzde 45’inin KOBİ’lere olduğunu bildiren Utku,  şunları kaydetti:

“Bu dönem, ayrıca bizim ciddi projelere imza attığımız bir yıl oldu.  Dünyanın en iyi katılım bankası olma vizyonunu benimseyen bankamız, dünyadaki  trendlere ayak uydurarak dijitalleşme serüvenine hız kazandırdı. Yıllar öncesine  dayanan bu serüveni; bu yıl, ‘Albaraka Garaj’ adında bir kuluçka merkezi kurarak  ve kurum içi girişimciliği destekleyen ‘Keşfet’ adını verdiğimiz programla  süsledik. Teknoloji alanındaki girişimcileri destekleme programı, dünyada katılım  bankacılığı bünyesinde ilk defa bizim tarafımızdan kuruldu. Keşfet programımızı  ise kurumumuzun içindeki inovasyon ve girişimcilik ruhunu üst yönetimle  etkileşimi artıracak bir şekilde kurduk ve böylece müşteri odaklı inovatif  çözümler üretmeyi hedefledik.”

“KOBİ VE BİREYSEL SEGMENT, ODAĞIMIZ OLMAYA DEVAM EDECEK”

Melikşah Utku, geçen yıl bilançonun en durağan aktif kalemi olan  gayrimenkulü likit hale getirerek büyük projelere finansman oluşturduklarını  belirtti.

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul portföy yöneticisi olan Albaraka  Türk’ün gayrimenkul yatırım fonlarının toplam büyüklüğünün 1 milyar 300 milyon  liraya ulaştığını bildiren Utku, “Hakikaten bu önemli bir mevzu… Çünkü küçük  yatırımcıların böylesi devasa projelerde hissesinin olması hem karlılık açısından  onları memnun ederken hem de projelere finansman bulma açısından bizim elimizi  rahatlatmış oldu.” şeklinde konuştu.

Utku, 2018 ve sonrasında hedeflerinin sürdürülebilir büyüme olduğunu,  özellikle dijitalin en öncelikli gündem maddelerinden birini oluşturduğunu ifade  ederek, şöyle devam etti:

“Şubeleşmeye ise yeni bir soluk getirme hedefindeyiz. Daha küçük  konseptiyle yayılıma devam etmeyi hedefliyoruz. KOBİ ve bireysel segment,  odağımız olmaya devam edecek. İlkemiz gereği, reel sektörle olan doğal  ilişkimizin daha da kuvvetlenmesi adına ülkemiz ekonomisine katma değerde  bulunacak işletmelere destek olmaya ve dirsek temasında olmaya devam edeceğiz.”

Teknolojinin de yardımıyla yeni iş birliği modelleri üzerinde  çalıştıklarını, girişimcilik ve kuluçka merkezindeki çalışmalara ivme kazandırmak  istediklerini kaydeden Utku, bünyelerinde barındırdıkları gayrimenkul portföy  yönetim şirketiyle yatırım hizmetleri ve faaliyetlerine yeni projeleri dahil  edeceklerini söyledi.

Utku, “İyi bir portföy yönetimiyle, ülkemizi var olduğumuz her  platformda en iyi şekilde temsil etmeye ve ülkemiz için hizmet vermeye devam  edeceğiz.” dedi.

“YENİ ŞUBE AÇMA KONUSUNDA CİDDİ POTANSİYELİMİZ VAR”

Albaraka Türk Genel Müdürü Utku, dijitalleşme tarafında tüm iş  dünyasının iş yapış tarzının değiştiğini gözlemlediklerini, iş tanımlarının  değişmesinin insana daha az ihtiyaç olacağı anlamına gelmediğini belirterek, veri  analisti ve tasarımcı gibi iş kollarını şirketlerin en soft departmanlarında daha  çok göreceklerini, bankacılığın ise teknolojik gelişmelerden en çok etkilenen  sektör olduğunu vurguladı.

Teknolojinin getirdiği otomasyon ve dijitalizasyon süreçlerinin iş  tanımlarını ve müşteriyle olan ilişkileri etkilediğini dile getiren Utku,  dijitalleşmenin; maliyet optimizasyonu ve müşteri memnuniyeti gibi alanlarda  iyileştirmeler getirdiği gibi bankaların gider/gelir oranlarına da pozitif  yansıdığını düşündüğünü söyledi.

Utku, şunları kaydetti:

“Her ne kadar bankacılık sektörü şubeleşmede ve istihdamda küçülmeye  gitse de bizim yeni şube açma konusunda ciddi bir potansiyelimizin olduğunu  söyleyebilirim. Albaraka’da ise şube konseptinde değişikliklere giden, sayısal  olarak da artan ama aynı zamanda daha efektif çalışan şubeler göreceksiniz.   Tabiatıyla yeni şubeler işe alım ve istihdamı beraberinde getirecektir. Zaten  kurumumuzda çeşitli iş tanımları oluşturularak istihdama sürekli katkıda  bulunuyoruz. Mesela, ‘Genç Albarakalı’ adını verdiğimiz programımızla üniversite  öğrencilerine, daha okurken sektörün havasını soluyabilme imkanı  sunuyoruz. Ayrıca, küresel iş birlikleriyle oluşturacağımız platformlar ve yurt  dışında dijital İslami banka olma gibi konularda yapacağımız ciddi atılımlarla  Türkiye’de ses getireceğimize inanıyorum.”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/albaraka-turk-un-gayrimenkul-ekonomi-2586554/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir