İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vakıf Katılım’dan ekonomiye 49 milyar TL destek

Vakıf Katılım Bankası, 2021 yıl ilk çeyrek mali veri sonuçlarını açıkladı. Banka tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre ilk çeyrekte banka, ekonomiye nakdi ve gayrinakdi olmak üzere 49,2 milyar TL finansman sağlarken aynı dönemde topladığı fonların büyüklüğü ise 41,8 milyar TL oldu.

İlk çeyrek mali veri sonuçlarına ilişkin bankanın genel müdürü İkram Göktaş tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

”Yepyeni bir dönemden geçiyoruz. Bir seneyi aşkın süredir insanoğlunun pandemiyle mücadelesi büyük bir gayretle devam ediyor. Bu zaman zarfı içerisinde, kurumların iş yapış şekillerinin, insanların yaşam alışkanlıklarının ve hizmet beklentilerinin büyük oranda değiştiğini gördük. Elbette bu değişim dinamik bir şekilde önümüzdeki dönemde de sürecek. Kurum ve kuruluşların varlıklarını güçlü bir şekilde devam ettirmeleri için bu dinamik yapının dışında kalmamaları hayati önem taşıyacak.

Vakıf Katılım olarak, pandeminin oluşturduğu olumsuzluklara rağmen hayata geçirdiğimiz hızlı ve etkin çözümler sayesinde geçtiğimiz seneyi Kurumumuz açısından son derece başarılı sonuçlarla kapattık. Bu olağanüstü koşullarda yakaladığımız başarıdan aldığımız güven ve motivasyonla ortaya koyduğumuz çalışmalar neticesinde 2021’in ilk çeyreğini de oldukça verimli bir şekilde kapatmış olduk.

2021 yılı ilk çeyreğinde aktif büyüklüğümüz bir önceki yıla göre yüzde 12,4 artışla 59.3 milyar TL’ye, toplanan fonlar ise yüzde 5,73 artışla 41.8 milyar TL’ye ulaştı. Gerek güçlü fonlama kaynaklarımız, gerekse öz kaynaklarımızla reel sektöre desteğimizi artırarak nakdi ve gayri nakdi toplamda 49.2 milyar TL fon kullandırdık.

Bu süre zarfı içerisinde ülkemizin dört bir köşesinde üreten, hizmet veren KOBİ’lerimizin yanında olmak için yoğun bir gayretle faaliyetlerimize devam ettik. Bu kapsamda Mersin, Aydın, Polatlı, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Gaziantep, Karaman, Manisa, Ordu, Sakarya, Şanlıurfa, Van, Aksaray, Elazığ, Kırklareli, Antakya, Kahramanmaraş, Rize, Trabzon, Yalova ve daha birçok ilimizde ticaret ve sanayi odalarıyla protokoller imzalayarak, oda üyelerinin Vakıf Katılım’ın avantajlı ürün ve hizmetlerinden faydalanabilmelerini, ihtiyaç duydukları finansmana ulaşabilmelerini sağladık ve sağlamaya devam edeceğiz.
Diğer yandan halkımızın teveccühüyle bu sene de ülkemizin en kıymetli pazarlama ödüllerinden biri olan ‘The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde ‘Yılın En İtibarlı Katılım Bankası’ ödülüne layık görüldük. Son üç yılda ikinci kez bu değerli ödülün sahibi olmamız halkımızın gönlünde yer ettiğimizin önemli bir göstergesi oldu.

Bunun yanı sıra çalışan merkezli insan kaynakları (İK) uygulamalarımızı dijital dönüşümle harmanlayarak sektörde ses getiren kurumlardan biri olmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda katılım finans sektöründe çalışılmayı en çok arzulanan kurum olma vizyonumuzla geliştirdiğimiz insan kaynakları uygulamalarımız; İngiltere’nin en prestijli ödül programlarından biri olan 2021 Best Business Awards yarışmasında “En İyi İşveren”, “En İyi İK”, “En İyi (İK) Bilgi Teknolojisi” ve “COVID-19 Sırasında Olağanüstü Destek” kategorilerinde ödül almaya hak kazandı.

Yakın bir zamanda büyük bir coşkuyla kutladığımız 5. yılımızın arifesinde gerçekleşen sermaye artırımıyla Kurumumuz bugün katılım finans sektörünün en güçlü ödenmiş sermayeli finansal kuruluşu konumuna geldi. Vakıf Katılım Yönetim Kurulu 17 Şubat 2021 tarihli kararıyla Kurumumuzun 3.22 milyar TL olan ödenmiş sermaye tutarını 2.5 milyar TL artırarak, toplamda 5.72 milyar TL’ye yükseltilmesini onayladı.

Vakıf Katılım olarak bizi tanımlayan en önemli başlıklardan biri olan “Yenilikçilik” yaklaşımımızı kaybetmeden, yeni dengeleri çok dikkatli okumayı ve sektöre yön veren katılım finans kuruluşu olma hedefimizi büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz. Vakıf kültürünün yüzlerce yıllık birikiminin yanı sıra büyük ve güçlü Türkiye vizyonundan aldığımız kuvvetle hem ülkemizin ekonomik kalkınmasına hem de sektörümüzün daha da büyümesine çok kıymetli katkılar sunmaya devam edeceğiz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.