İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vakıf Katılım’dan ilk altı ayda ekonomiye 54 milyar TL destek

Vakıf Katılım, 2021 yılına ait ilk yarı bilançosunu Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre banka, 2021 yılının ilk yarısında 503 milyon TL kar elde ederken karlılığını geçen yılın aynı dönemine göre %78 arttırmış oldu.

Banka’nın aktif büyüklüğü 2020 yıl sonuna göre % 30 artarak 69,2 milyar TL’ye ulaşırken toplanan fonlar % 22 artışla 48,2 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk yarısında reel sektöre sağlanan fon tutarı ise nakdi ve gayri nakdi toplamda 54 milyar TL’ye ulaştı.

İlk altı ay mali verilerine ilişkin açıklama yapan İkram Göktaş şunları söyledi:

“Türkiye 2020 senesinin ikinci yarısında başlayan ekonomik toparlanma sürecini 2021 yılının ilk yarısında da istikrarlı bir şekilde devam ettirmektedir. Pandeminin meydana getirdiği belirsizliğin aşılanma çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte iyice azaldığını, bununla birlikte reel sektörün de faaliyetlerine hız verdiğini görmekteyiz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2021 yılı ilk çeyrekte %7’lik bir büyüme yakalayan ülkemiz, tüm dünyanın salgından kaynaklı ekonomik darboğaz yaşadığı böylesi bir dönemde önemli bir başarıya imza atmıştır. Bu başarı ekonomide güven endeksini artırmakla birlikte, yabancı yatırımcının ülkeye gelişini de hızlandıran bir etki oluşturmaktadır.

Vakıf Katılım olarak bizler, pandeminin başladığı ilk günden itibaren karşılaştığımız tüm zorluklar karşında büyük bir sorumlulukla yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde elde ettiğimiz başarılara, yenilerini ekleyerek emin adımlarla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

2021 yılının ikinci çeyreğinde aktif büyüklüğümüz bir önceki yıla göre yüzde 30,3 artışla 69,2 milyar TL’ye, toplanan fonlar ise yüzde 21,9 artışla 48,2 milyar TL’ye ulaştı. Gerek güçlü fonlama kaynaklarımız, gerekse öz kaynaklarımızla reel sektöre desteğimizi artırarak nakdi ve gayri nakdi toplamda 54 milyar TL fon kullandırdık.

Bu süreçte ekonomimizin bel kemiği KOBİ’lerimizin en büyük destekçisi olmaya devam ettik. Mersin, Aydın, Ankara Polatlı, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Gaziantep, Karaman, Manisa, Ordu, Sakarya, Şanlıurfa, Van, Aksaray, Elazığ, Kırklareli, Antakya, Kahramanmaraş, Rize, Trabzon, Yalova başta olmak üzere daha birçok ilimizde ticaret ve sanayi odalarıyla protokoller imzalayarak, oda üyeleri KOBİ’lerimizin üretimlerini aksamadan yürütmelerine destek olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

Ayrıca müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak teknolojik yeniliklere imza atmayı sürdürdük ve MobildePOS uygulamasındaki tahsilat limitini artırarak temassız işlemlerin daha güvenilir ve kolay bir şekilde gerçekleşmesine imkan tanıdık.

Diğer yandan ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımında, taşıtın mülkiyetiyle satış bedelinin eş zamanlı ve güvenli bir şekilde el değiştirmesini sağlayan ‘’Güvenli Ödeme Sistemi’’ hizmetini devreye aldık.

Güçlü teknolojik alt yapımız, çevik ve etkin yönetim anlayışımız ve alanında yetkin insan kaynağımızla ülkemizin ekonomik kalkınmasını desteklemeyi büyük bir azimle sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, sistemlerimizi müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda efektif bir şekilde geliştirmeye, tüm kaynaklarımızı toplumumuzun ekonomik ve sosyal kalkınması için seferber etmeye devam edeceğiz.

Faaliyetlerimizi aksatmadan sürdürmemiz için gerekli tüm desteği veren Yönetim Kurulumuza, elde ettiğimiz başarıların asıl mimarları olan çalışanlarımıza ve Vakıf Katılım’ı tercih eden, bizlere güvenen tüm müşterilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir