İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alman modeli ile konut edinimi için ilk adım atıldı

Almanya’da oldukça yaygın olan yapı tasarruf sandıklarına benzer bir yapının ülkemizde de faaliyete geçmesi için Yapı Tasarrufu Sandığı Derneği kuruldu. Derneğin kurucu başkanı olan ve aynı zamanda Finansevim yönetim kurulu başkanı da olan Serdar Kolo, Almanya’da yaygın olan yapı tasarruf sandığı modelini Türkiye’de de hayata geçirerek insanların çok düşük oranlarla hatta mümkünse vade farksız borçlandırarak konut sahibi olmalarını arzu ettiklerini ifade etti.

Avrupa’da ve özellikle Almanya’da var olan yapı tasarruf sandıklarına benzer bir modeli Türkiye’de de hayata geçirme gayesi ile Yapı Tasarrufu Sandığı Derneği kuruldu. Derneğin kurucu başkanı ve aynı zamanda Finansevim yönetim kurulu başkanı Serdar Kolo, Yapı Tasarruf Sandığı sistemi hakkında da bilgi verdi. Bu model ile insanların çok düşük kar payı oranları ile hatta vade farksız dahi borçlandırılabildiklerini ifade eden Kolo, sistemin detayları hakkında şunları söyledi:

“Konut edinmek isteyenlerin belirli bir süre boyunca yaptıkları tasarruf karşılığında, piyasa koşullarından bağımsız olarak, düşük faizli yada ülkemizde faizsiz seçeneklerle düşük katılım oranlı kredi kullanmasını öngören ‘kapalı havuz’ bir konut finansman sistemidir. Yapı tasarruf sandıkları temel işleyişleri bakımından bankalar ile benzerlik arz etseler de bankalardan bağımsız, sadece konut sektörüne yönelik faaliyette bulunan mali kuruluşlardır. Piyasa ile karşılaştırdığımızda kapalı havuz sistemine sahip oldukları için konut edineceklerin tasarrufları ve bu tasarruflar karşılığında kullandıkları krediler için uygulanan faiz oranları piyasadaki faiz oranlarından bağımsız ve daha düşük düzeyde bulunmaktadır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir