İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

El birliği sistemi yasal zemine kavuşuyor

Faizsiz konut edindirme şirketlerine, daha güvenilir bir ortamda hizmet vermeleri amacıyla regülasyon gelmesi için çalışmalar başladı.

Faizsiz konut edindirme sistemi tartışma ve soruları beraberinde getirse de büyümeye devam ediyor. Her gün artan şirket ve sisteme dahil olan katılımcıların sayısı dikkat çekici boyut kazandı.

SİSTEMİN YASAL ALTYAPISI YOK

Faizsiz konut edindirme şirketlerinin sayısı 35’e dayandı. Sistem dahilindeki katılımcı sayısının 250 bin civarında olduğunun tahmin ediliyor. Faizsiz konut ve otomobil finansmanı sisteminin şu ana yasal altyapısı kadar bulunmuyor.

TASARRUFA DAYALI FAİZSİZ FİNANSMAN SİSTEMİ

Konut ve otomobil alımına yönelik tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemi, özellikle faiz hassasiyeti bulunan ya da banka kredisindeki ek faiz maliyetini yüklenmek istemeyen kesimler tarafından ilgi görüyor.

Tasarrufa dayalı faizsiz finans sisteminde artı bir maliyet yok ama tüketicilerin yatırım yaptıkları konutu teslim almaları için sabırlı olmaları gerekiyor.

BDDK tarafından hazırlığı yapılan yasal düzenlemenin sene sonuna hazır olması beklenirken sektörden alınan bilgiye göre faizsiz tasarruf sistemi şirketlerine de bankalar gibi belirli bir sermaye şartı getirilmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.