İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

El birliği sistemine yasal düzenleme şart!

Yeni Şafak Gazetesi yazarı ve aynı zamanda Vakıf Bankası yönetim kurulu başkan vekili olan Şahap Kavcıoğlu, el birliği sisteminden faydalanan insanların sayısının iki yüz bin kişiye ulaştığını ve 2023 katılım bankacılığının %15’lik pazar payı hedefine ulaşmak için önemli bir potansiyel taşıdığını ifade etti. 1980’li yıllarda başlayan el birliği sistemini uygulayan firma sayısının son günlerdeki artış ile on beş firmaya kadar ulaştığını ifade eden Kavcıoğlu, konut sektörünün yüzde 5’ini elinde tutan bu sistem için yasal düzenlemenin elzem olduğunu vurguladı. Faizsiz finans taslağı yasa çalışmaları kapsamında el birliği sisteminin de gündem olduğu ancak sonrasında sisteme değinilmediğini ifade eden Kavcıoğlu şunları yazdı:
“Faizsiz konut hizmeti sunan bu kuruluşlara ilişkin düzenleme yapma ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Verilen bu hizmetin yasal altyapıya kavuşturulması, bu alanda düzenlemelerin yapılması ve BDDK denetimine tabi olması potansiyel müşteriler açısından bir güven oluşturacaktır.

Bu güvenle sektörün daha geniş kitlelere ulaşabilmesi, finansal tabana yayılması daha da artacaktır. Tesis edilecek yasal altyapı sayesinde finansal risklerin yönetimi ve müşterilerin haklarının korunması daha etkin şekilde gerçekleştirilecektir. Böylece geçmişte yaşanmış mağduriyetler tekrar etmemiş olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir