İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Faizsiz tasarruf sistemi yasası çıktı

Son dönemde sayısı elliye yaklaşan ve her geçen gün artan şirket sayısı nedeniyle tedirginliğe yol açan faizsiz tasarruf sistemi hakkında çıkması beklenen yasa Meclis’ten geçti. Meclis’ten çıkan yasaya göre faizsiz tasarruf sistemi kapsamında konut, taşıt ve çatılı işyeri de alınabilecek. Ayrıca sektör temsilcileri tarafından eleştiri konusu olan mevcut sözleşmelerin tadil edilmesi şartı ise önergeyle tekliften çıkarıldı.

Peki bu yasa düzenlemesi neleri getirdi?

  • Yasa ile birlikte faizsiz tasarruf sistemi şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon TL olmak zorunda
  • Şirket kuruluş izni için BDDK’ya başvurulacak ve en az beş BDDK üyesinin olumlu oyu ile şirket kurulmasına izin verilecek
  • Faizsiz tasarruf sistemi kapsamında sadece konut, taşıt ve çatılı işyeri alınabilecek.
  • Faizsiz tasarruf şirketlerinin birleşme, devir yada tasfiye süreçleri, BDDK denetiminde ve sunacakları bir plan çerçevesinde gerçekleşebilecekken; bu süreçte şirketlerin yeni müşteri edinimi mümkün olmayacak. Sunulan planın yetersiz olması halinde BDDK, şirketlerden ilave tedbir alınmasını isteyebilecek.
  • Faizsiz tasarruf sistemine dahil olan bir tüketici, 14 gün içinde sözleşmeden cayabilecek ve bu kapsamda ödediği katılım bedeli tutarını da iade alabilecek.
  • Gerekli izinleri almadan faizsiz tasarruf sistemi faaliyetinde bulunanlara ise hapis cezası verilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir