İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım sigortacılığı pazar payı %3,5 oldu

Katılım sigortacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyt Türk Katılım Bankası iştiraki Neova Sigorta’nın genel müdürü Özgür Bülent Koç, Sigorta Dünyası’na röportaj verdi. Şirketlerine ve sektöre dair önemli açıklamalarda bulunan Koç, katılım sigortacılığı alanında şunları söyledi:

“Tam katılım çalışan iki hayat, iki de hayat dışı şirket var. Üçer tane de pencere tabir edilen türde çalışan şirket var. Aslına bakarsanız katılım sigortacılığı, burada tevazu göstermeyelim, ülkemizde bizimle başladı. Biz faaliyete başladığımızdan bu yana katılım sigortacılığı yapıyoruz. Ama tabii mevzuatın yayınlanması 2017’nin aralık ayında oldu. Mevzuattan sonra diğer bazı şirketler de katılım sigortacılığı yaptıklarını açıkladılar. Birinci yılı tamamlanırken katılım sigortacılığının piyasadan aldığı pay şu anda yüzde 3,5.

30 yılda katılım bankacılığının ulaşabildiği oran yüzde 5’ken, bizdeki oran iyi diyebiliriz. Ayrıca yeni katılım bankalarının gelmesi ve hükümetin de katılım finansını geliştirme konusundaki iradesi, hatta katılım reasürans şirketinin kurulmasına dair alınan duyumlar da bu alanda büyümenin gelişeceğini gösteriyor. Türkiye’yle ilgilenen, katılım sigortacılığı yapmak isteyen Ortadoğu kökenli girişimcilerin olması da umut verici.

Yani bu piyasa gelişecek ama ne kadar gelişeceği biraz piyasa dinamikleriyle alakalı. Katılım bankacılığı ne kadar tercih edilirse katılım sigortacılığı da onu takip ediyor. Bu diğer bazı ülkelerde de öyle. Bu alandaki potansiyeli bireysel emeklilikte otomatik katılım tercihlerinde de görüyoruz. Burada katılımcılar yüzde 62 oranında faizsiz tarafı tercih ediyor. Yani potansiyel büyük, fakat bunu üretime dönüştürmek için çok çalışmak lazım. O insanlara ulaşıp uygun fiyatla bu alternatifi önlerine koymamız lazım. Daha iyi hizmet vermeliyiz ki müşteri bizi tercih etsin. Ama sonuçta katılım sigortacılığına sektör olarak iyi bir başlangıç yaptık diyebiliriz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.