İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BES fonlarında “katılım” fark attı

Bireysel Emeklilik Sisteminde yer alan fonların yıllık getirileri yaklaşık %15 seviyelerinde gerçekleşti. Bu seviyenin yakalanmasında katılım fonlarının etkisi büyük olurken katılım fonları, ortalamanın üzerinde bir getiri sağladı.

BİRİNCİ ETKEN: ALTIN FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞ!
Katılım fonlarının getiride farklılaşmasının en büyük etkeni olarak altın fiyatlarının olağanüstü yükselmesi olarak gösterilebilir. Altın fonlarının faizsiz katılım fonları içeriğindeki ağırlığı %53 olarak karşımıza çıkarken faizli fonlarda altının ağırlığı ise %15 seviyelerinde gerçekleşti.

İKİNCİ ETKEN: KATILIM ENDEKSİNE TABİ HİSSE SENETLERİ
Faizsiz katılım fonlarında altının yanı sıra hisse senedi fonlarında da bir farklılaşma dikkat çekti. Burada da karşımıza çıkan kavram: Katılım Endeksi. Katılım fonları yönetimi, portföylerine her hisse senedini alamıyorlar. Katılım endeksine göre bir şirketin toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı %30’u aşıyorsa o şirketin kağıdı endekse dahil edilmiyor. Pandemi nedeniyle yüksek borçlu şirketlerin kağıtları ciddi kayıplar yaşarken katılım fonlarında bu kağıtlar olmadığından katılım portföyleri, bu olumsuz durumdan da etkilenmemiş oldular. Ayrıca yabancı fonların ağırlıklı olduğu hisse senetleri de katılım endeksi portföyünde yer almazken banka ve turizm şirketlerinin de ciddi kayıplar yaşamasına rağmen bu hisse senetlerinin katılım endeksinde olmaması faizsiz katılım fonlarını olumlu etkiledi.

KATILIM ENDEKSİ ŞARTLARI NEDİR?

Endekste faaliyet alanı;

• Faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık,

• Alkollü içecek, kumar, şans oyunu,

• Domuz eti ve benzer gıda,

• Turizm, eğlence, basın, yayın, reklam,

• Tütün mamulleri, silah,

• Vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti olmayan şirketler bulunur.

Endekse girecek şirketler bazı finansal oranları da sağlamak zorunda:

• Şirketlerin toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan,

• Faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan,

• Bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da yüzde 5’ten az olması gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir