İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Black Friday’de bıraktıklarımız

Geçtiğimiz hafta gündemimizi yapılan indirimler nedeniyle “alışveriş yapmak” aldı. Hatta bazı markalar işi öyle abartmıştı ki internette bir şey izlerken izlemek için açtığınız videoyu reklamlardan fırsat bulunca izleyebildik. Yapılan yada yapıldığını sandığımız indirimler ile ana gündemimizi alışveriş alırken, bir AVM’nin yapılan alışveriş tutarının yüzde yetmişini iade ediyor olması nedeniyle sabahın erken saatlerinde o AVM’nin önünde uzun kuyruklar oluştuğuna hep birlikte şahit olduk.

NE KADAR HARCADIK?
Bu yıl “black friday” etkinliği kapsamında ABD’De 730 milyar USD harcanması bekleniyor. Bir günde yapılan harcama ise 7,3 milyar USD’yi buldu. Amerika’da “black friday” ile başlayan alışveriş çılgınlığı yılbaşına kadar devam ediyor. Bu süre zarfında ABD’de 2018 yılında 701 milyar USD harcama yapılmıştı. Amerika’da yapılan harcamalara bakıldığında ise oyun ve oyun gruplarının yanı sıra elektronik cihazların liste başını çektiğini gözlemleniyor.

Türkiye’de ise bu sene sadece kart ile yapılan alışverişlerde 3,4 milyar TL harcama yaptık. Harcamalarımızın başını zorunlu ve sürekli ihtiyaç olan bebek bezi alırken ikinci sırada ise kışlık triko kazak yer aldı. İnternetten yapılan alışverişlerde ise en çok elektronik eşyalar tercih edildi.

BOL SIFIRLI ALIŞVERİŞ RAKAMLARINDAN BOL SIFIRLI YOKSULLUK RAKAMLARINA…
Birleşmiş Milletler, IMF ve Dünya Bankası verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 23’üne tekabül eden 1,3 milyar kişi yoksul olarak nitelendiriliyor. Dünyadaki yoksul nüfusun yarısının, 18 yaş altı, üçte birinin ise 10 yaş altı kişilerden oluşması dikkati çekiyor.Ayrıca yetersiz beslenen kişi sayısının yükselişte olduğu dünya genelinde 820 milyondan fazla kişi, yani 9 kişiden biri, açlıkla mücadele ediyor.

2018 yılının başında İngiltere’de yapılan bir araştırmada dünya gelirinin %82’sinin dünya nüfusunun sadece %1’ini oluşturan kesimde olduğunu gözler önüne seriyor. Milyarderlerin serveti 2016 yılından 2017 yılı sonuna göre 762 milyar dolar arttığını söylerken, bu rakamın dünya üzerindeki yoksulluğu yedi kez bitirilebileceği ifade edildi. Aslında aynı rakam bu sene black friday etkinlikleri kapsamında iki ay içerisinde sadece ABD’de harcanması beklenen rakam.

PEKİ HABERDEKİ FOTOĞRAF DA NEYİN NESİ?
Haber çok uzak bir zaman dilimine değil Haziran 2019’a ait. Meksika sınırından ABD’ye geçmeye çalışan bir baba, eşi ve küçük çocuklarının haberi. Baba, önce nehrin karşı kıyısına küçük kızını geçiriyor. Onu kıyıda bıraktıktan sonra eşini almak üzere geri dönerken kızının nehre düşüp akıntıya kapıldığını görüp geri dönüyor. Nihai olarak baba, kızıyla birlikte akıntıya kapılıp öldükten tam 12 gün sonra bulunuyor. Hangi hayaller, hangi umutlar uğruna insanlar canları pahasına bu yolculuklara çıkıyor?

Suriye’de yaşama tutunamayan birçok insanın Ege Denizi’nde göçmen olarak yakalanmalarına duyarsızlaşmaya başladığımız bugünlerde Muğla açıklarında alabora olan botta boğulup kıyıya vuran Aylan bebeği hatırlayalım. Suriye’nin dışında bir umut bir hayat arayan insanların dramına Aylan bebek tercüman olurken, Suriye’de kalıp hayata tutunmaya çalışan insanların hayatına da Ümran bebek tercüman oluyordu.

Suriye en yakınımızda olduğundan bu örnekleri verdik. Ortadoğu’da ve dünyanın birçok yanında yoksulluk almış başını giderken mahallemizdeki komşumuzu dahi görmezden gelecek kadar duyarsızlaşmamak adına, black friday çılgınlığına bir de bu açıdan bakmak istedik. Kampanyalara odaklandığımız kadar etrafımızdaki yoksullara odaklanmamız temennisiyle…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir