İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım Finans Sistemi’ne standart geliyor

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında katılım finans sistemine standart getirilmesi hedefleniyor. Program kapsamında faizsiz finans denetim standartlarının yanı sıra faizsiz finansa ilişkin araç ve kurumların terminolojisinin de standarda kavuşturulması hedefleniyor. Ayrıca katılım bankalarının uluslararası uygulamalarla standartının sağlanması amacıyla yönetişim sisteminin kurulması sağlanacak.

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programı katılım finans sistemine yönelik hedefleri de barındırıyor. Bu kapsamda katılım bankaları denetiminin etkinleştirilmesi amacıyla gerekli mevzuat altyapısının geliştirilmesi hedefleniyor. Bu konu ile alakalı olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kamu Gözetimi Kurumu görevlendirildi.

Ayrıca katılım bankacılığında ortak terminoloji kullanılabilmesi amacıyla katılım bankaları birliğinin hazırladığı terminoloji sözlüğünün içeriği mevcut ürünlerle zenginleştirilerek güncellenmesi sağlanacak. Buna ilave olarak SPK tarafından kira sertifikaları tebliğinde değişiklik yapılarak sukuk terimi düzenleme kapsamına alınacaktır. Konuyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK, SPK ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne gerekli görevlendirmeler yapıldı.

Kaynak: 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, syf  89-90

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir