İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Para kazanmak için döviz veya altın alıp satmak stokçuluğa girer

Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Yeni Şafak gazetesindeki köşe yazsında kendisine kripto para ile ilgili gelen soruya cevap verdi. Bir okurun son dönemde kripto piyasaların daha da gelişmesine istinaden kripto para hakkında verilen fetvalarda bir güncelleme gelip gelmeyeceğini sorması üzerine Karaman, kripto paralar konusundaki görüşünü açıklamasının yanı sıra pahalanınca satmak üzere ucuzken döviz yada altın almanın bir nevi stokçuluğa gireceğini ifade etti. Bu durumun fıkhen caiz olduğunu ifade eden Karaman, yine de takva sahibi Müslümanların tercih etmemeleri gerektiği konusunda uyardı. İşte Karaman’ın yazısında kanaatini ifade ettiği o satırlar:

Kanaatim:

Devletlerin tekelinde ve kontrolünde olan çoğu karşılıksız paralar bile büyük haksız kazançlara ve kayıplara alet oluyor iken bu sanal paranın daha fazlasına alet olabileceği apaçık ortadadır. Döviz, altın ve benzerlerine para yatırıp fiyatları yükseldikçe satmak suretiyle para kazanmak fıkıh kurallarına göre caiz olsa da bir çeşit stokçuluk (kenz) olduğu, üretime katılmayan paranın topluma da faydası bulunmadığı için takva sahibi Müslümanların tercih etmemeleri gereken bir kazanç yoludur. Sanal para alıp satarak para kazanmak ise yukarıda açıklanan özellikleri sebebiyle caiz değildir.

Bu kanaatimi değiştirecek ölçüde bir gelişme olmadı.

Bir hususu daha eklemeliyim:

Bitpara da diğer paralarla alınıp satılırken karşılıklı ödemelerin peşin olması gerekir, eğer peşin olmazsa bu cihetten de alım-satım caiz olmaz.”

Yazının tamamını okumak için:
https://www.yenisafak.com/yazarlar/hayrettin-karaman/kripto-para-ve-dijital-sistem-2059381

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir