İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

8. İslam İktisadı Atölyesi tamamlandı

İslam iktisadı alanında giderek genişleyen talep ve ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı çatışı altında faaliyetlerini sürdüren İKAM tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen 8. İslam İktisadı Atölyesi tamamlandı.

Bu yıl düzenlenen 8. atölye ile istikrarlı bir çaba örneğini de ortaya koyan İKAM, atölye serilerinde her sene bir kavram belirlemekte, bu bağlamda alanında yetkin araştırmacıların konuyu farklı açılarıyla, derinlemesine ele almasına bir ortam ve imkân hazırlıyor. 2013 senesinde “Temel Kavramlar ve Fikirler” temasıyla çıkılan bu uzun yolculukta bugüne kadar sırasıyla “İslam İktisadı ve Piyasa, İslam İktisadı ve Emek, İslam İktisadı Perspektifinden Sosyal Adalet, İslam İktisadı Perspektifinden Faiz, İslam İktisadı Metodolojisi, İslam İktisadında Para” meseleleri gündeme getirilmişti. Bu bağlamda 8. İslam İktisadı Atölyesinin teması “İslam İktisadının Kurumları” olarak belirlenmişti.

COVID-19 salgınının ekonomiye olan etkisi nedeniyle İslam İktisadı kavramı öne çıkarken İslam iktisadının, kurumları ile nasıl bir alternatif sunabileceği sorusunun önemini içinden geçtiğimiz günlerde daha da önem kazandığı ifade edildi.

Atölyenin sonuç bildirgesinde finans kurumlarının içinde bulunduğu kriz, birbiri ardına düşen makroekonomik göstergeler, küresel salgın sonrası belirsizliğini koruyan bir ekonomi, bu durumun olumsuz etkilerinin yansıdığı toplumsal yapı günümüz konjonktüründe çözülmesi gereken meseleler olarak önümüzde durduğu ifade edildi. Bu nedenle ekonomik, finansal ve düzenleyici sistemin mevcut yapısı ve politika çerçevesi entelektüel ve politik söylemde en üst düzeyde sorgulanmaya devam ettiği ve bu bağlamda sağlıklı işleyen bir ekonomiye ve bunu inşa eden kurumlara olan ihtiyaç aşikâr olduğu vurgulandı. Sonuç olarak günümüz toplumunun ihtiyaçlarına cevap verebilecek, İslam tarihinin klasik yapısında gömülü olan teorileri pratiğe taşıyacak kurumlar inşa edilmesi gerektiği hususu belirtildi.

İKAM, bu ihtiyacın farkında olup 8. İslam İktisadı Atölyesi’nin temasını “İslam İktisadının Kurumları” olarak belirlemiş ve kurumlar atölye süresince klasik dönem kurumlarından, vakıflara, mikro finanstan, kitlesel fonlama ve finansal teknoloji kurumlarına kadar geniş bir perspektifte ele alındığı ifade edildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.