İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altına dayalı sanal para olabilir mi?

Prof Dr Hayrettin Karaman bugünkü Yeni Şafak gazetesinde kendisine yöneltilen bazı sorulara cevap verdi. Karaman, altına dayalı sanal paraya ilişkin gelen soruya para olarak kullanılacak bir gerçek veya sanal varlığın sağlam bir karşılığı olması gerektiğini ve devletin bunu para olarak kabul etmesi halinde uygun olabileceğini söyledi. İşte o soru ve cevap:

“SORU-1

Hocam selâmun aleyküm, size bir sorum var. Altın karşılığı sanal para bitcoin çıkartılıp piyasada kullanılabilir mi? Yoksa bu sistemde spekülatörler işlem yapabilir mi? Kendim 15 sene müddetle faizsiz sandık işlettim, acaba diyorum ki, insanlara nasıl faydalı olabiliriz?

CEVAP

Para olarak kullanılacak bir gerçek veya sanal varlığın sağlam bir karşılığı olmalı ve devlet bunu para olarak kabul etmelidir. Bu şartlar bulunursa söylediğiniz olabilir.

Bu şartlar bulunmadığı halde çıkarılan dijital-sanal paralar para değildir, kötüye kullanmaya açıktır.”

İnsanlara faydalı olmak istiyorsanız ve belli bir ticari alanda ehliyetiniz, yetişmişliğiniz varsa şirket kurarsınız, bu şirketi halka açar sermaye toplarsınız, bu sermayeyi, âlimlere sorarak helâl ve caiz olan işlerde kullanır ve nemalandırırsınız, yatırım yapan sermaye sahipleri kâra ve zarar katılırlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.