İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Her ay alınan maaşa zekat düşer mi?

Prof Dr Hayrettin Karaman, Yeni Şafak gazetesindeki köşe yazısında evlerine üç maaş giren bir kişinin maaşına zekat düşüp düşmeyeceği ile alakalı sorusunun dinen hükmüne yer verdi. Soruyu soran vatandaş evlerine üç maaş girdiğini, evin ihtiyaçlarını giderdikten sonra kalan paranın zekatını verdiğini ve kalan parayı da biriktirdiğini ifade ederek ne yapmasının daha sağlıklı olacağını sordu.

Karaman ise bu konuyla alakalı iki görüş olduğunu belirtirken maaşlı çalışanların yanı sıra avukat, doktor gibi serbest meslek sahiplerinin gelirlerinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra nisap miktarından kırkta bir zekat ödeme fikrinin kendisine de daha yakın olduğunu ifade etti.

İkinci bir görüşün ise bir memurun maaşının normal ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra artması ve bu artan tutarın yıllık toplamının nakit nisâbını doldurması halinde, yıl sonu beklenilmeden her ay maaşın zekâtı ödenmesi gerektiği yönünde olduğunu ifade eden Karaman, bu ikinci durumda yıl sonunda tekrar zekat ödenmesinin gerekmediğini belirtti.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir