İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İnsanı modellemek yerine insanı anlayan bir iktisatçıydı”

Albaraka Türk Katılım Bankası ile birlikte organize ettiğimiz Dr. Adnan Büyükdeniz’i anma programında Büyükdeniz’i sevenler ve dostları bir araya geldi. Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Ziraat Katılım Bankası genel müdürü Metin Özdemir’in de katıldığı programda Büyükdeniz’in ailesi de hazır bulundu. Programın konuşmacılarından olan Albaraka Türk Katılım Bankası genel müdürü Melikşah Utku da Büyükdeniz’in insanı modellemek yerine insanı anlayan, önceleyen bir iktisatçı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bugün Albaraka’da dört binden fazla kişi çalışıyor ve bu insanların yarısından fazlası Büyükdeniz ile çalışmadı, Büyükdeniz’i tanımıyor. Ancak herkes, onun yöneticiliğini anlatıyor, onun ortaya koyduğu rol modeli takip ediyor. Rahmetli, hayatı boyunca aslında bunun için mücadele vermişti.

Adnan abi, 80’de üniversiteden mezun olmuştu. Ben ise 90’da mezun olmuştum. İTÜ’lü mühendis bir babanın oğlu olarak iktisat okumak istememe rağmen makina mühendisliğini kazanmıştım. Ancak iktisat merakımı gidermek için Adnan abi ve arkadaşları ile sürekli bir araya geliyorduk. Okumalar yapıyor, raporlar üzerine çalışıyorduk. Sultanahmet’te BİSAV’da onun verdiği derslerin bir çoğuna da katılma fırsatı buldum.

Bu dostluğumuz devam ederken 2003 yılında Albaraka’ya genel müdür oldu. Genel müdür olduktan sonra beni Albaraka’ya davet etti. Normal şartlarda çalışan bir tezgahımız, iş yerimiz vardı. Kendi işimizi, kariyerimizi bırakıp bambaşka bir hayata çağırıyordu Adnan ağabey. Teklifini Adnan ağabeye inanarak kabul ettim. Bugün de bu kurumda genel müdürlük yapma şerefine nail oldum.

Albaraka’da göreve başladıktan sonra Adnan ağabey, yazmaktan ve okumaktan hiç geri durmadı. Dünya Gazetesi’nde “Ekonominin Renkleri” köşede yazılarını kaleme almaya başladı. Her yazısı öncesinde saatlerce konuşur, müzakere ederdik. Bu program vesilesiyle Adnan ağabey’in doktora tezini yeniden okuma fırsatı buldum. Bugünün ekonomik sıkıntılarına o kadar güzel perspektif tutuyor ki, sizlerle bu satırları paylaşmak istiyorum. “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.