İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“İslam nizamı, başkasının sırtından geçinmeyi yasaklamıştır”

19 Ekim 2003’te aramızdan ayrılan Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’i rahmetle anarken vefat yıldönümünde Aliya’yı fikir dünyamıza bıraktığı anekdotlardan biriyle anıyoruz.

“ZEKAT VE FAİZ

Belirgin toplumsal özellik taşıyan İslam kanunları arasında, bir emir ve bir yasağın yeri ayrıdır; zekat emri ve faiz yasağı.

Zekat bize, karşılıklı dayanışma prensibi ile insanların birbirlerinin kaderinin sorumluluğunu üstlenmesini gösterir. Bir kez belirttiğimiz bu prensip, toplumun gelişimi, ihtiyaç ve imkanları doğrultusunda yeni sorumlulukların temeli olabilir.

Günümüz İslam aleminde zekat, bireyin özel meselesi olup toplumsal ve dini şuurun mevcut durumunda tamamen devre dışı kalmıştır. Zekatın eksikliği her adımda belli olmaktadır. Zekat, İslam nizamının kamu kuruluşlarındandır, bu durumda, faaliyetini güçlendirmek amacıyla kaba kuvvet de dahil olmak üzere ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Faizin yasaklanmasıyla (Kuran 278/279) İslam aleminde toplum nizamının kalıcı normları oluşturulmuştur, bu anlama gelmektedir; İslam nizamının temelleri ve manevi anlayışına aykırı olan para kiralama ve başkalarının sırtından geçinme yasak ve kanun dışı ilan edilmiştir.”

İslam Deklerasyonu, Aliya İzzetbegoviç, Yarın Yayınları, Syf. 59

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.