İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İZÜ Teknopark’ta İslami finans ürünlerine öncelik verilecek

Ümit Uçar’a röportaj veren Sabahattin Zaim Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, üniversite bünyesinde kurulan teknoparkta İslami finans ürünlerine öncelik verileceğini söyledi. İşte o röportaj:

ULUSLARARASI MERKEZ OLMA HEDEFİ

Teknopark olarak vizyonunuzu anlatır mısınız?
Öncelikle vizyonumuz, yeni fikirlerin değer yaratan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir iş birliği merkezi olmaktır. Amacımız, bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan gücünden yeni girişimciler yetiştirerek, üniversite ve Ar-Ge kuruluşlarında birikmiş bilginin, nitelikli girişimcilerin kurduğu teknoloji oryantasyonlu firmalar aracılığıyla ekonomik dönüşümünü ülkemize sağlamaktır. İşte bu istek ve heyecanla teknoparkımızı kurmuş bulunuyoruz.

ÖNCELİKLİ ALANLAR

Teknopark olarak daha çok hangi alanlarda faaliyet göstermeyi düşünüyorsunuz?
Teknoparkımız bünyesinde öncelikle, gıda, sağlık, enerji, savunma sanayi, İslami finans ve yazılım alanlarında faaliyet gösterme arzusundayız. Öncelikli olarak bu alanlarda faaliyet gösterecek yeni fikirleri olan girişimcileri bekliyoruz.

BİLGİ BİRİKİMİ SANAYİYLE BULUŞACAK

Bir vakıf üniversitesi olarak teknopark ile nasıl bir fayda sağlamayı düşünüyorsunuz?
Öncelikle ülkemizdeki vakıf üniversiteleri arasında teknopark sahibi sınırlı sayıdaki üniversiteden birisi olduğumuzu vurgulamak isteriz. Üniversitemizdeki bilgi birikimini sanayi ile buluşturarak, geleceğe yön verecek katma değeri yüksek teknolojik ürünlere dönüşmesini sağlayacak yeterlilikte bir vakıf üniversitesi olduğumuzu düşünüyoruz.

KAPILARI SONUNA KADAR AÇIK

Zaim Teknoparkta önceliğiniz ne olacak?

Teknoparklar, üniversite ile sanayinin en verimli şekilde buluştuğu teknoloji yoğun ortamlardır. Yine teknoparklar, yeni fikirleri olan ve Ar-Ge’ye önem veren sanayici ve iş adamlarıyla üniversitenin ürettiği bilgiyi birleştiren, yeni fikir ve araştırma alt yapısının geliştirildiği alanlardır. Bu sebeple yenilikçi fikirlere sahip sanayiciler, akademisyenler ve öğrencilere kapımız her daim açık olacaktır.

TEKNOPARK A.Ş. KURULDU

Teknoparkınızı tam anlamıyla ne zaman hizmete geçirmeyi düşünüyorsunuz?

Zaim Teknopark A.Ş. Ağustos 2018 itibariyle kuruldu. Hızlı bir şekilde plan çalışmalarını tamamlayarak merkez bina inşaatına başlayacağız. En kısa zamanda teknolojiye, çevreye ve enerji verimliliğine duyarlı, tüm altyapısıyla yepyeni binalarla sanayimize ve teknolojik gelişimimize katkı sağlamaya başlayacağız. Başta Ar-Ge merkezli projeler olmak üzere yeni fikirleri olan, inovatif ve katma değeri yüksek ürünler üretmeye dönük projeleri olan sanayiciler, akademisyenler, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz, kurdukları şirketlerle teknoparkımızda faaliyet gösterebileceklerdir.

İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRACAK

Teknopark olarak sanayi dünyası ile nasıl bir ilişki içinde olacaksınız?

Teknoparklar ve teknoloji transfer ofisleri (TTO’lar), üniversitelerdeki bilim insanlarının ürettiği bilgiyi sanayi ile buluşturup, ülkenin ihtiyacı olan katma değeri yüksek Ar-Ge ürünlerini üretme imkânı sağlar. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliğini artıracağız. Ülkemiz teknolojisine ve ekonomisine ileri düzey katkı sağlamaya niyetli sanayicilerimizi teknoparkımızda girişimci olarak görme arzusundayız.

REHBERLİK EDECEK

Teknoparkınızın içerisinde yer alacak, firmalara ne gibi kolaylıklar sağlayacaksınız?

Zaim Teknoparkımızın bünyesinde laboratuvarlar, ofis mekânları, gerekli her türlü altyapı hizmetleri, sosyal tesis gibi imkânlarla yenilikçi bir teknoloji geliştirme bölgesi sağlamayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarına destek olma yönünde girişimci firmalara, eğitimler düzenleme, fon desteği bulmalarında yardımcı olma ve sanayi iş birliği konularında destek olma gibi hizmetlerde kendilerine yardımcı olacağız.

İLK ETAPTA 150 KİŞİ

İstihdamda tahmini hedefleriniz nelerdir ve KOBİ’lere nasıl bir yön tayin edeceksiniz?

Yaklaşık 11 bin metrekare kapalı alana sahip ilk binamızda yaklaşık 150 kişi kapasiteli girişimci firmaya yer tahsisi sağlamayı planlıyoruz. Bu rakamları, ilave binalar ile yıllar içerisinde artırmayı hedefliyoruz. KOBİ’lerdeki yenilikçi fikirlerin endüstriye ve ekonomiye kazandırılması, seri üretime geçmesi ve ülkemize katma değer sağlaması, teknoparkımızın temel hedefleri arasındadır. Bu kapsamda sanayicilerle olan iş birliğimizin içinde elbette ki yenilikçi ve girişimci KOBİ’ler de yer alacaktır.

“TUTKUYLA İLERLEYECEĞİZ”

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Zaim Teknoparkta, bir teknoparktan beklenen teknolojik ve ekonomik faydanın yanı sıra; İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi öğrencileri henüz eğitim hayatındayken iş dünyasına girecekler, sanayi ile bütünleşmiş ve profesyonel hayata erkenden katılmış olacaklar. Bu sayede yenilikçi fikirleriyle değişimi ve gelişimi yönetecek müteşebbis ruhlu, nitelikli beyin göçüne önemli katkılar sağlayacağımızı düşünüyoruz. Özellikle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerinde bölgenin en büyük ekonomisi olma yolunda, ülkemizi orta gelir tuzağından bir üst lige çıkaracak en önemli projelerin başında Ar-Ge ve inovasyona önem veren üniversitelerin ve teknoparkların öncülüğü olacaktır. Zaim Teknopark olarak bu yolda tutkuyla ilerleyeceğiz.”

Kaynak: http://www.sanayigazetesi.com.tr/sanayi/universite-sanayi-is-birligine-yeni-tugla-h17672.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir