İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım Bankaları Birliği burs başvuruları başladı

Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından İslami finans alanında yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik verilen burslara ilişkin başvuru süreci başladı. Beş yüksek lisans, beş doktora öğrencisine verilecek burs için son başvuru tarihi 5 Ekim. Burs başvurusu yapmak için Katılım Bankaları Birliği’nin www.tkbb.org.tr adlı web sitesi ziyaret edilebilir.

Burs hakkında sıkça sorulan sorular

1. Burs başvuruları ne zaman, ne şekilde yapılır?

Burs başvuruları 24 Eylül-05 Ekim 2018 tarihleri arasında www.tkbb.org.tr adresi üzerinden online olarak yapılır. 

2. Burstan kimler faydalanabilir?

Belirlenen şartları taşıyan her yüksek lisans ve doktora öğrencisi seçilmesi halinde burstan faydalanabilmektedir. 

3. KYK (Kredi Yurtlar Kurumu)’dan Burs alıyorum, bursa başvurmama engel midir?

Evet engeldir. Öğrenci başka bir kurumdan burs alıyorsa TKBB Yüksek Lisans ve Doktora Bursundan yararlanamaz. 

4. Özel/Vakıf Üniversitesinde öğrenim görüyorum bursa başvurabilir miyim?

İslam Ekonomisi, İslami Bankacılık ve Finans, İslam Ekonomisi ve Finansı, Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı, İslam İktisadı ve Finansı alanlarında öğrenim görüyorsanız bursa başvurabilirsiniz 

5. Başka bir kurumdan burs alıyor olmam TKBB burslarına başvurmama engel olur mu?

Evet, başka bir kurumdan burs alan öğrencilere burs verilmemektedir. Ayrıca aşağıda belirtilen herhangi bir durumda da verilen burs kesilir; • Öğrencinin devam etmekte olduğu yüksek lisans ve doktora öğrenimini bitirmesi, • Öğrencisi bulunduğu öğretim kurumunca, geçici veya sürekli okuldan uzaklaştırma cezası ile cezalandırılması, • Öğrencinin yıl sonu not ortalamasının 3,00 altında kalması (100’lük sistemde 75’in altında kalması), • Gerek okul içinde ve gerekse okul dışında gayriahlaki bir davranışının tespit edilmesi, • Öğrencinin kamu düzenini bozucu eylemlere katılıp ceza alması, • Öğrencinin gerçeğe aykırı ve yanıltıcı beyanda bulunduğunun anlaşılması, • Öğrencinin başka bir kuruluştan burs almaya başlaması, • Öğrencinin, katılım bankacılığını küçük düşürücü tutum ve davranışlarda bulunması, 

6. Yabancı uyruklu öğrenciler burslara başvurabilir mi?

Sadece T.C. vatandaşı öğrenciler burs başvurusunda bulunabilir. 

7. Başvuru formunu doldururken henüz kalacağım yer belli değilse ikamet kısmına ne yazacağım?

Eğer kalacağınız yer henüz belli değilse, mevcut ikamet adresinizi yazmanız gerekmektedir. 

8. Bursun geri ödeme koşulu var mı?

Hayır, verilen bursun geri ödeme gibi bir koşulu yoktur. 

9. Notlarım düşük, bursum kesilir mi?

Notlarınız gerekli şartları sağlamıyorsa bursunuz kesilir. (4 üzerinden en az 3,00 ve 100 üzerinden en az 75 olmalıdır.) 

10. Burs başvuruları nasıl değerlendiriliyor?

Başvurular internet üzerinden yapıldıktan sonra sistem tarafından; öğrencinin aylık gelir ve gideri, bölümün başarı sırası, engellilik durumu, ebeveynlerin hayatta olup olmadıkları, sosyal güvenceleri, gönüllülük durumu, sosyal başarı durumu gibi kriterlere göre puanlanmaktadır. Puanlamada belli bir sıralama dahilinde burs kontenjanı göz önünde bulundurularak adaylar mülakata davet edilmektedir ve başarılı bulunanlar seçilmektedir. 

11. Mülakatlar ne zaman ve ne soruluyor?

Mülakatlar 01-15 Ekim 2018 tarihleri arasında birlik merkezimizde yapılmaktadır. Mülakatlar, adayı tanımak, forma yazdığı bilgilerin doğruluğunu tartmak, başarı durumunu konumlandırmak ve bunlara göre seçimde bulunmak amacıyla yapılmaktadır. 

12. Mülakata davet edildiğimi nereden anlayabilirim?

Başvuru formunda vermiş olduğunuz e-mail ve gsm numaranız üzerinden size mülakat yeri ve tarihi hakkında bilgilendirme mesajı yollanır. Başvuru durumunuzu www.tkbb.org.tr adresinde ki Başvuru Takip Sisteminden takip edebilirsiniz. 

13. Burs sonuçları ne zaman belli olur ve nereden öğrenilebilir? 

Bursa hak kazanan öğrencilerin isimleri Türkiye Katılım Bankaları Birliği web adresinden www.tkbb.org.tr 12-15 Ekim 2018 tarihinde duyurulur. 

14. Başvurusu reddedilen adaylar sonraki dönemler için başvuruda bulunabilir mi?

Hayır. Başvurusu reddedilen adaylar tekrar başvuruda bulunamazlar. Online Burs Başvurusu hakkındaki sorularınız için [email protected] e-posta adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir