İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Katılım Bankaları “ortak” marka çıkaramaz mı?

Kamu bankaları 2018 yılında yapmış oldukları anlaşma ile ortak atm kullanımına geçti. Bu uygulama çerçevesinde kamu bankaları müşterileri, müşterisi olmasalar dahi tüm kamu banka atm’lerini ücretsiz kullanabileceklerini duyurmuştu. Bu kapsamda Vakıf Katılım ile Ziraat Katılım Bankası da bu protokole dahil olmuştu. Emlak Katılım Bankası ile PTT Bank’ın da önümüzdeki günlerde bu uygulamaya dahil edilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ise operasyonel maliyetleri düşürmek adına üç özel banka ATM’lerini birleştirme kararı aldı. Yapılan basın duyurusu ile QNB Finansbank, Denizbank ve TEB, ayda 3 işlem ile sınırlı olmak üzere atm’lerini birleştirme kararı aldı.

Peki katılım bankaları?
Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası, kamu bankaları olması nedeniyle 2018 yılında yapılan protokol ile atmlerini birleştirme kararı almış olmalarına ve Emlak Katılım’ın da bu sürece dahil edilecek olmasına rağmen katılım bankacılığı sektöründe faaliyet gösteren Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan bu yönde bir birleşme kararı açıklanmadı.

Hali hazırda Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın dijital bankası olan Senin Bankan müşterileri ayda 3 işleme kadar tüm banka ATM’lerinden ücretsiz işlem yapabiliyor. Buna ilave olarak Albaraka Türk ile Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterileri, PTT Matik’lerden ücretsiz olarak işlem yapabiliyor. Ancak tüm katılım bankalarından atmlerinin ortak kullanımı ile alakalı bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi böyle bir çalışmanın başladığı da duyurulmadı.

Aynı durum kredi kartı için de geçerli!
ATM’lerinin kullanımı konusunda birleş(e)meyen katılım bankaları, kredi kartı markası alanında da farklı kulvarlarda birbirleri ile mücadele ediyorlar. Türkiye Finans “bonus” markası, Albaraka Türk “world” markası ile bu alanda varlığını korurken Kuveyt Türk Katılım bankası ise kendi markası olan “Sağlam Kart” ile kredi kartı pazarında rekabet ediyor. Vakıf Katılım Bankası da kendi markası olarak “V Kart” ile kredi kartı alanında var olacağını duyururken Ziraat Katılım Bankası web sitesinde ise kredi kartı ürününe dair bir bilgi bulunmuyor. Sektöre bu yılın ilk çeyreği sonunda dahil olan Emlak Katılım Bankası’nın da henüz bir kredi kartı markası bulunmuyor.

Faiz hassasiyeti olan müşteriler “ortak marka” talep ediyor
Faiz hassasiyeti olan müşteriler ise taksit seçenekleri nedeniyle başka banka kredi kartlarını kullanmak zorunda olduklarını ifade ederken katılım bankalarının farklı markalar altında birbirleri ile rekabet edip ilave taksit avantajını yitirdiğini ifade eden tüketiciler, katılım bankalarının ortak marka altında bir kredi kartı çıkarmasını istiyor.

Ülkemizdeki 2019 yılına ait banka kartı ve kredi kartı sayıları
Bankalar arası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre 2019 yılının aylara göre pos, atm, kredi kartı ve banka kartı sayılarına ilişkin tablo aşağıdaki gibi oluştu:

2019POSATMKREDİ KARTIBANKA KARTI
OCAK1,544,56751,99366,137,128149,012,768
ŞUBAT1,558,81952,13166,227,225149,757,022
MART1,573,92652,28366,702,384151,541,317

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir