İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Kölelik sarmalından İslami finansla kurtulabiliriz”

Küresel finans sektörünün dünyayı köleleştirdiğini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, “Reel ekonomik üretimin yıllık değeri 20 trilyon dolar iken, finans sektöründe rakam 250 trilyon dolar. Bu köleliğin göstergesi. İslami finansla bu sarmaldan kurtulmak mümkün” dedi.

Dünya ticari savaşlarla 3.dünya savaşının içerisinde ve borç sarmalının pençesinde. Bu sarmaldan çıkmak için her ülke imkanları dahilinde ekonomisini ayakta tutma çabasını gösteriyor. İstanbul Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İktisatçılar Derneği de bu konuyu masaya yatırmak ve güçlü ekonomi için gerekli çözüm önerilerini tartışmak üzere bir sempozyum düzenledi. Dün İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İslam ve Ekonomi Sempozyumu’nda yeni dönem ekonomide İslami finans modelleri konuşuldu.

borç dengesi önemli

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ekonomiyi güçlendirmek için öncelikle borç dengesinin değişmesi gerektiğini söyledi. Kurtulmuş, “Finansal kuruluşlar şirketlerin ortakları haline geldi. Küresel finans sektörü tüm dünyayı köleleştirdi. Dünyadaki toplam reel ekonomik üretimin yıllık değeri 20 trilyon dolar. Dünyadaki finansal varlıkların toplam miktarı 250 trilyon dolar. Bu da köleliğin en güzel göstergesi” dedi.

Yoksun güneyli zengin kuzeyli savaşı

İçinde bulunduğumuz dünyada modernizasyonun zihinleri kuşattığını ve buna maruz bıraktığını belirten Kurtulmuş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki 10 yılın konusu yoksun güneyli zengin kuzeyli savaşı olacak. Dünya çoktan 3.dünda savaşını ticaretle baslatmış durumda. Bu nedenle dünyadaki büyük resmi anlamak gerekiyor. Kapsayıcı dairesi adalet olan bir sisteme ve adil ahlaklı tüccarlara ihtiyaç var. Milli para birimleriyle ticaret yaygınlaştırılmalı. Diş macunu tüpten çıkmıştır, artık dünyada altına dayalı para, yeni bir para biriminin tartışılması vakti de gelmiştir. Cumhurbaşkanımız dünya kamuoyunda bunu dilendirmiş ve tartışma başlamıştır. Yeni bir küresel finansal mimariyi mutlaka önümüzdeki 10 yıllarda kurmak mecburiyetindeyiz. IMF’den Dünya Bankasına, kalkınma alanındaki uluslararası kuruluşlara kadar birçok kuruluşun yeniden gözden geçirilmesi, fonksiyonlarının yeniden yapılandırılması gerekiyor. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) de artık içi boşaltılmış, ruhu vefat etmiş bir örgüttür.”

Kaynak: Yeni Şafak

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.