İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müslüman tüketicilerin potansiyeli: 5 trilyon dolar

Türkiye, Endonezya ve Hindistan dahil 24 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, artan satın alma gücüne bağlı olarak Müslüman ülke pazarlarında tüketimin çoğalması ve İslami bankacılığın giderek gelişmesi, bu grubun küresel ekonomide daha fazla rol oynamasını sağlayacak.

Dünyada her dört kişiden biri müslüman ve sanılanın aksine Ortadoğu ile Asya dışında da büyük bir müslüman nüfus var. Müslümanlar şu an dünyada en hızlı büyüyen dinsel grubu temsil ediyor. Şu an 1.7 milyar olan müslüman nüfusun 21. yüzyılın ikinci yarısında iki kat artması ve Müslümanların hıristiyanları geçerek dünyanın en büyük dini grubu haline gelmesi bekleniyor. Bu da müslümanların küresel ekonomideki rolünün artması anlamına geliyor.

Araştırma şirketi Glocalities tarafından hazırlanan bir rapora göre 2013 yılında 3.6 trilyon dolar olan küresel İslami tüketim pazarının büyüklüğü 2020 yılında 5 trilyon doları aşacak. Türkiye, Endonezya ve Hindistan dahil 24 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, artan satın alma gücüne bağlı olarak müslüman pazarlarda tüketimin artması ve İslami bankacılığın giderek gelişmesi, bu grubun küresel ekonomide daha fazla rol oynamasını sağlayacak.

Glocalities, kendi veritabanındaki en genç dini grubun müslümanlar olduğunu ve bunun öngörülebilir bir gelecekte böyle kalacağını tahmin ediyor. Milenyum çağı Müslümanlarının, ebeveynlerinden farklı bir dünya görüşü benimsemeye başladıklarına dikkat çekilen raporda özellikle gelir artışının, iyi bir kariyerin, küreselleşmenin yeni nesil müslümanlar arasında önem kazanmaya başladığı vurgulanıyor.

Türkiye, İslami modada en büyük pazar

Müslüman tüketici potansiyelinin en iyi hissedildiği sektörlerden biri moda. Hem gelir düzeyinin yükseldiği Müslüman ülkelerde hem de Müslüman nüfusun yoğun olduğu Batı pazarlarında bu sektör hızlı bir yükseliş içinde. 2013’te 266 milyar dolar büyüklüğü olan pazarın 2019’da 488 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

İslami giyimde lider ise 39.3 milyar dolarlık tüketim ile Türkiye. İkinci sırada Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gelirken, bu ülkeyi Endonezya ve İran takip ediyor. Sektörde önemli bir potansiyel olduğuna dikkat çekiliyor. Bu yıl Londra ilk kez ‘Ilımlı Moda’ Haftası’na ev sahipliği yaparken, Dubai şirketlere ciddi vergi indirimleri sunduğu bir tasarım bölgesi oluşturdu. Emirlik, İslami modanın başkenti olmayı hedefliyor. Büyük üreticiler de bu potansiyelin farkına varmış gözüküyor. DKNY, Tommy Hilfiger, Zara ve Mango; Ramazan ayında özel bir koleksiyon hazırladılar.

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/musluman-tuketicilerin-potansiyeli-5-trilyon-dolar-haberi-390349

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir