İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uluslararası danışma kurulu kurulsun

Pakistan’da düzenlenen 1. Dünya İslam Ekonomisi Finans Konferansı’nda hacmi bir trilyon doları geçen ve her yıl yüzde yirmi civarında büyüyen katılım bankacılığının uluslararası bir danışma kuruluna ihtiyacı olduğu vurgusu yapıldı.

Pakistan’ın Lahor kentinde bulunan Minhaj Üniversitesi ev sahipliğinde, İslam Kalkınma Bankası ve Cidde İslam araştırmaları enstitüsü işbirliği ile düzenlenen konferansa Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya, İngiltere, Amerika, Suudi Arabistan, Endonezya ve Malezya’dan ekonomistler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Pakistan Awami Tehreek partisi başkanı Dr. Tahir Ul Kadri, dünya genelinde İslami bankacılığın her geçen gün büyüdüğünü ve bu büyümenin artması için uluslararası ortak danışma kurulunun kurulması gerektiğini ifade etti. İslam ülkelerinin ekonomik kimliğini sağlam ve istikrarlı bir temel üzerine oturtması gerektiğinin altını çizen Kadri, “Bölgesel olarak her finansal kuruluş kendi kurallarını belirleyip faaliyetlerini ona göre organize ediyor. Ancak her lokasyonda farklı kuralların işliyor olması katılım bankacılığının gelişmesinin önündeki en büyük engel olarak durmaktadır. Bu nedenle uluslararası danışma kurulunun kurulması büyük önem arz etmektedir. “dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir