İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Zaim hoca, hizmet adamıydı”

10 Aralık 2007 yılında vefat eden Prof Dr Sabahattin Zaim’in vefatı üzerinde 11 Aralık 2007 tarihli Yeni Şafak Gazetesi’nde bir köşe yazısı kaleme alan Albaraka Türk Katılım Bankası genel müdürü Melikşah Utku, Zaim hocanın hizmet adamı olduğunu söyleyerek şu satırları kaleme aldı:

“Türkiye”de maalesef henüz aşamadığımız bir kutupçuluk olduğu için aydınlarımızı, düşünürlerimizi ve bilim adamlarımızı, ortaya koydukları eserlerden ziyade baştan savma kalıplarla değerlendiriyoruz. Böylece aslında ülkemiz için büyük değerler olan bu insanları, sağcı, solcu ve benzeri yaftalarla bir çırpıda tüketiyor, en iyi ihtimalle görmezden geliyoruz.

Pazar günü sabahı, işte böyle “görmezden gelinen” bir kıymetimizi, “Hocaların hocası” Prof. Dr. Sabahattin Zaim”i kaybettik. Kaybımız, onun ilerlemiş yaşına rağmen zihni üretkenliği, şahsiyeti, erdemi ve yol göstericiliği oldu. Yoksa bedeninin bu dünyadan göçüyle birlikte ardında bıraktığı eserlerin rehberliği ve yüzlerce öğrencisinin sürdürdüğü çalışmalar, onun adını, amacını ve gayretlerini yaşatmaya devam ediyor olacak daha uzun yıllar boyunca. Sevap defteri, ölümle birlikte kapanmayanlardan Sabahattin Hoca.

Zaim Hoca, iyi bir iktisatçıydı. Akademik ilgisi özellikle çalışma ekonomisine yönelmiş, Türkiye”de işçi sorunları, sendikacılık, ücret politikaları gibi konularda eser veren çoğu araştırmacıdan farklı olarak tarafsız, önyargısız bir yaklaşım sergileyerek bu alanda hayli değerli çalışmalar yapmıştı. Açıkçası, sağcı ya da muhafazakâr olarak değerlendirilen bir çevreden geldiği halde bu konularda ortaya koyduğu eserler, hem çalışma ekonomisini “emekçi” propagandanın çalışma sahası olarak vehmedenleri, hem de ekonominin birçok açıdan ihmal edilmiş bu dalını kendi tekellerinde addedenleri oldukça şaşırtmıştı.

Ama Hoca”nın ilgi alanı çalışma ekonomisiyle sınırlı kalmadı. Başta İslâm Ekonomisi olarak tabir edilen, temel prensiplerini Kuran ve hadislerde işlenen bakış açısı ve yaklaşımlardan alan ve aslında kendi içinde oldukça tutarlı olduğu halde, maalesef çoğu akademisyen tarafından ilgiye layık görülmeyen bir alanda da hatırı sayılır katkıları var Sabahattin Hoca”nın. O, bu konuda sadece teorik söylemlerin adamı olmamış, bir taraftan Müslüman ülkeler arasındaki iktisadi ilişkilerin geliştirilmesi için çeşitli kurumlar bünyesinde muazzam çabalar sarf etmiş, hem de bu temel prensiplerden hareketle inşa edilen pratik modellerin destekçisi olmuştu.

Ve her şeyden öte o, gerçek anlamda “hocaların hocası” olabilmişti. Onun açtığı yoldan, aynı çalışma alanlarında yetişmiş onlarca akademisyenin yanı sıra, ondan ders almış, ondan etkilenerek onun bakış açısını başka alanlara da yansıtmış yüzlerce talebesi var Sabahattin Zaim Hoca”nın, “Zaim Hoca, benim de hocamdı,” diye göğsünü kabartacak.

Onun sayısız makale, röportaj ve çalışmalarından üç ciltlik güzel bir derleme yapan Prof. Dr. Sedat Murat ve Dr. İsmet Uçma”nın derlemenin önsözünde belirttikleri gibi, Zaim Hoca kendisine “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır,” hadisini şiar edinmiş, tam anlamıyla bir hizmet adamıydı.

Kendisine Yüce Allah”tan rahmet, ondan feyizlenmiş olanlara da sabır niyaz ediyoruz.”

Kaynak: Yeni Şafak

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.