İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İbn Haldun Üniversitesi ile Katar arasında işbirliği anlaşması

İbn Haldun Üniversitesi, Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi ile öğrenci değişimi, yüksek lisans ve dil eğitimini kapsayan geniş bir işbirliği protokolü imzaladı.

Protokole ilişkin konuşan İHÜ Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, bu işbirliğinin Ortadoğu’nun daha iyi tanınmasında bir köprü olacağını belirterek, “Hamad Bin Khalifa Üniversitesi ile yürüteceğimiz öğrenci değişimleri ve misafir araştırmacı programlarıyla Körfez Bölgesi ve Ortadoğu araştırmalarının önü açılacak. Bölge hakkında araştırma yapmak isteyenler için önemli bir fırsat bu” dedi.

Kariyerinde ‘dünyaya açılma’ hedefinde olan gençlere, önemli fırsatlar sunan ve buna yönelik olarak uluslararası eğitim kalitesine sahip üniversitelerle işbirliği gerçekleştiren İbn Haldun Üniversitesi bu kez de eğitim hamlesini Katar’a yaptı.

2010’da bir araştırma üniversitesi niteliğinde kurulan Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalamak üzere İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir Yerleşkesinde bir tören düzenlendi. Törende, Rektör Prof. Dr. Recep Şentürk ve Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Rektörü Dr. Ahmad M. Hasnah öğrenci değişimi, yüksek lisans ve dil eğitimine ilişkin kapsamlı bir işbirliği protokolü imzaladı.

PROF. ŞENTÜRK: BU İŞBİRLİĞİ ARAPÇA EĞİTİMİMİZE DE DESTEK OLACAK

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Recep Şentürk, anlaşma kapsamında akademisyen ve öğrenci değişimi, yüksek lisans ve dil eğitimi alanında ortak çalışmalar yürütüleceğini ifade ederek; ortak eğitim programı, sempozyum, araştırma projeleri ve atölye çalışmalarıyla da öğrencilere Arapça ve Türkçe dilini karşılıklı olarak geliştirecekleri önemli bir alan sunulacağını söyledi.

Anlaşmanın İbn Haldun Üniversitesi’ne sağlayacağı katkılar hakkında da değerlendirmede bulunan Prof. Şentürk, “Arap dünyasından kaliteli üniversitelerle işbirliği yapmamız, İHÜ’nün Arapça eğitimine de önemli katkılar sağlayacak, diğer taraftan Ortadoğu’yu tanımamızda bir köprü oluşturacak. Hamad Bin Khalifa Üniversitesi üzerinden Körfez Bölgesinde ve Ortadoğu’da derinlikli araştırmalar yapabileceğiz. Ayrıca Katar’da şu an Türkçe popüler bir dil. İHÜ’nün de Katarlı öğrenciler için çok cazip bir eğitim kurumu olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

BÖLGE ÇIKARLARINA KATKI SAĞLAYACAK GELİŞMELERİN ÖNÜ AÇILACAK

İbn Haldun Üniversitesi’nde olmaktan onur duyduğunu belirten Dr. Ahmad M. Hasnah ise, Türkiye ve Katar ilişkilerinin özellikle son yıllarda daha da geliştiğini, bu işbirliğinin, taraflara birçok fırsatın önünü açacağını söyleyerek, “Özellikle akademisyenlerin birbirleriyle ilişkileri gelişecek ve değişimleri gerçekleşecek. Yeni fikirler ve çalışma alanlarının ortaya çıkmasıyla iki ülke ilişkilerine ve bölge çıkarlarına da katkı sağlayacak gelişmeler olacak” dedi.

DOKTORA PROGRAMLARINI DA KAPSIYOR

Anlaşma kapsamında; Hamad Bin Khalifa Üniversitesi İslami Çalışmalar Fakültesi ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İbn Haldun Üniversitesi’nin çeşitli fakülteleri ile Katar’da uygulanan master programları konusunda işbirliği yapacak.

İşbirliği yapılacak alanlar arasında; İslami Çalışmalar, İslami Finans ve Ekonomi, İslam ve Küresel İlişkiler, Dijital İnsan Bilimleri ve Toplumlar, Kadınlar, Toplum ve Gelişim, Mütercimlik Çalışmaları ve Görsel-İşitsel Çeviri programları bulunuyor. Taraflar arasındaki işbirliği, Hamad Bin Khalifa Üniversitesi İslami Çalışmalar Fakültesi bünyesindeki İslami Finans ve Ekonomi doktora programını da kapsıyor.

Arapça ve Türkçe dil okulları açılacak, Misafir araştırmacı programı oluşturulacak

İşbirliği anlaşması kapsamında taraflar öğrenci değişimi programları geliştirecek; aynı alanlarda eğitim veren fakülteler arasında, “misafir araştırmacı” programı oluşturacak ve araştırma projelerinde işbirliği gerçekleştirecek. Buna ek olarak, iki üniversite ortak eğitim, ortak danışmanlık ve dönüşümlü ziyaretlere imkân sağlayacak şekilde, çok disiplinli yaz okulu programları geliştirecek.

Ortak kültürlerin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayacak ortamı geliştirmek amacıyla, Osmanlı Tarihi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Çalışmaları ve Körfez Çalışmaları konularında da işbirliğine gidilecek. Bu çalışmalar faaliyete geçtiğinde, İbn Haldun Üniversitesi ve Hamad Bin Khalifa Üniversitesi, Arapça ve Türkçe Dil Okullarını karşılıklı olarak öğrencilerin kullanımına açacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir